قیمت سهام

قیمت سهام در گرو چه عواملی است ؟ | قسمت سی و یکم

در این قسمت به بررسی عواملی که بر قیمت سهام تاثیر می‏گذارند , میپردازیم . نقش عوامل محیطی بر قیمت سهام را میبینیم و در یک نگاه کلی وضعیت سهام را در شرایط مختلف توضیح میدهیم .

همراه این قسمت از داستان های صدتحلیل باشید تا هرآنچه را که نمیدانید به خوبی یاد بگیرید 🙂

عوامل موثر در قیمت سهام

در قسمت قبل ضمن معرفي سهام به عنوان مهم ترين ورقه بهاداري كه در بورس معامله مي‏شود، به مقايسه آن با اوراق مشاركت و اوراق اجاره پرداختيم.

در این قسمت مي‏خواهيم به اين سوال پاسخ دهيم كه چه عواملي مي تواند بر قيمت سهام تأثير گذارند؟

به طور كلي سه دسته عوامل مي توانند قيمت سهام شركت را تحت تأثير قرار دهند:

  • عوامل كلي (محيطي)

  • عوامل مرتبط با صنعتي كه شركت در آن فعاليت مي‏كند

  • عوامل دروني شركت

 

عوامل كلی يا محيطي

اولين عامل اثرگذار بر قيمت سهام عوامل محیطی هستند. منظور از عوامل محيطي، عواملي هستند كه كاملا خارج از اختيار شركت‏ ها هستند ولي ارزش سهام آنها را تحت تأثير قرار مي‏دهند.

این عوامل به چند دسته کلی تقسیم می‏شوند:

وضعيت اقتصادي و سياسي

يكي از عوامل بيروني كه مي تواند قيمت سهام را تحت تاثير قرار دهد ثبات يا عدم ثبات اوضاع اقتصادي و سياسي در عرصه داخلي و بين المللي هست. آرامش فضاي اقتصادي و سياسي كشورها به اين دليل كه زمينه تداوم فعاليت هاي رو به رشد بنگاه هاي اقتصادي را فراهم مي‏كند اين اطمينان خاطر را هم براي سرمايه‏گذاران ايجاد مي‏کند كه با خريد سهام شركت ها مي‏توانند به سود قابل قبولي برسند.

سياست هاي كلان پولي، مالي و ارزي

يكي ديگر از عوامل اساسي كه مي تواند در سودآوري و در نتيجه قيمت سهام تاثير بگذارد، سياست ‏هاي دولت در حوزه مالي، پولي و ارزي كشور است. براي مثال در صورت افزايش نرخ ارز،  شركتي كه اغلب محصولات خود را به خارج از كشور صادر مي‏كند، با افزايش سودآوري مواجه مي‏شود؛ به اين دليل كه درآمد فروش آن افزايش پيدا مي‏كند.

در مقابل شركت‏ هايي كه بخش عمده مواد اوليه مورد نياز خود را از خارج كشور تامين مي‏كنند با افزايش هزينه‏ها و در نتيجه كاهش سودآوري مواجه مي‏شوند و ارزش سهام آنها تحت تاثير قرار مي‏گيرد. همچنين اگر دولت نرخ سود تسهيلات اعطايي به بنگاه‏ هاي اقتصادي را كاهش دهد مثلا سود وام را از ١٠٪‏ به ٥٪‏ برساند، طبيعتا هزينه تأمين مالي بنگاه‏ ها كاهش پيدا مي‏كند و ميزان سودآوري و در نتيجه ارزش سهام آنها افزايش پيدا مي‏كند.

بودجه سالانه كشور

يكي ديگر از موارد، تعیین بودجه ساليانه كشور است. تعیین بودجه در واقع جهت‏ گيري دولت در طول سال را نشان مي دهد. مثلا اگر دولت در بودجه ساليانه برنامه گسترده‏اي براي توسعه صنعت پتروشيمي در نظر بگيرد، شركت هاي فعال در اين بخش تحت تأثير قرار مي‏گيرند و رشد قابل توجهي مي‏كنند. همين موضوع افزايش تقاضا خريد سهام شركت‏هاي پتروشيمي را افزايش مي‏دهد كه موجب بالا رفتن ارزش سهام آن شركت مي‏شود.

قوانين و مقررات

فرض كنيد براي صادرات برخي از محصولات شركت‏ هاي پتروشيمي قوانينی وضع شود. اين تصميم بر قيمت سهام شركت‏ هاي صادر كننده محصولات پتروشيمي تاثير منفي مي‏گذارد؛ چون هزينه هاي شركت افزايش مي‏يابد.

در قسمت های آینده عوامل بعدی را توضیح خواهیم داد .

 

منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

پایان قسمت سی و یکم  – تیم صدتحلیل

قسمت سی ام را در این جا بخوانید :

https://goo.gl/JHnUE7

  آدرس سایت :  ۱۰۰tahlil.com🌐