مزیت خرید سهام

مزیت خرید سهام در بازار بورس | قسمت سی‌ام

در این بخش به مزیت های خرید سهام در بازار بورس میپردازیم و به سوالاتی که ممکن است برایتان پیش بیاید پاسخ میدهیم .

ابتدا میبینیم که خرید سهام چه مزیت هایی دارد و میزان بازده و ریسک پذیری چه رابطه ای دارند و بعد هم مزیت های خرید سهام را به تفسیر توضیح میدهیم .

مزیت خرید سهام در بازار بورس :

شايد اين سوال براي شما پيش آماده باشد كه مزیت سرمايه‏‌گذاري در بورس اوراق بهادار نسبت به خرید اوراق با درآمد ثابت (مثل اوراق اجاره و اوراق مشاركت) چيست؟

چرا سرمايه‏ گذاران سهام را به ساير اوراق بهادار ترجيح مي‏دهند؟

در اين قسمت مي خواهيم چهار مزیت خرید سهام را معرفي كنيم:

امكان كسب بازده بيشتر در ازای پذيرش ريسك بالاتر

 در معرفي اوراق مشاركت گفتيم كه نرخ سود اين اوراق تضمین شده و ثابت است. اين ميزان بازده ممكن است براي خيلي از سرمايه‏ گذاران به ويژه سرمايه‏ گذاران ريسك پذير جذاب نباشد. در مورد اوراق اجاره هم به همين صورت است چون بازدهي اين اوراق هم مبلغ ثابتي است. بر خلاف اوراق مشاركت و اوراق اجاره، دارندگان سهام يك شركت به ميزان سهامي كه دارند در كليه منافع شركت از جمله سود ساليانه و افزايش قيمت سهام شريك هستند. البته بايد توجه داشت كه هميشه چنين سودهايي نصيب سهامداران نمي‏شود و گاهي ممكن است شركت سود بسيار اندكي داشته باشد و يا حتي زيان دهد؛ كه در اين صورت سهامداران در زيان شركت هم سهيم هستند. پس ريسك سرمايه ‏گذاري در سهام و بازدهي مورد انتظار سهامداران هم بالاتر از اوراق مشاركت و اوراق اجاره است. بنابراين بررسي كامل و انتخاب هوشمندانه سهام شركتي كه قصد خريد سهامش را داريد، اهميت بسيار زيادي دارد.

 

مزیت خرید سهام

 

امكان مشاركت سهامدار در نحوه اداره شركت

در توضيح اوراق مشاركت و اوراق اجاره گفتيم كه سهامداران اين اوراق در طول دوره سرمایه ‏گذاری مثلا ٤ سال، سود تعيين شده و در پايان دوره نيز اصل سرمايه خود را دريافت مي‏كنند و به سرمایه‏ گذاری خود پايان مي‏دهند بدون اين كه دخالتی در اداره شركت داشته باشند؛ اما در سهام اين طور نيست. سهامداران به نسبت سرمايه خود حق رأي دارند و مي‏توانند با شركت در مجامع عمومي شركتي كه سهام آن را در اختيار دارند در مسائل اساسي شركت اظهار نظر كنند: مانند انتخاب اعضاء هيات مديره، نحوه تقسيم سود و …

امكان دريافت سهام جايزه از شركت

از دیگر مزیت خرید سهام این است که :

شركت ها معمولاً در پايان هر سال مبلغي به عنوان سود بدست می‏آورند. نحوه استفاده از سود سالیانه در شركت ها تفاوت دارد. برخي تصميم به توزيع درصدي از سود بين سهامداران دارند اما برخی ديگر ترجيح مي‏دهند به جاي اين كه با توزيع سود نقدينگي را از شركت خارج كنند سود به دست آماده را صرف توسعه شركت كنند. به همين دليل از محل سود ساليانه، سرمايه خود را افزايش مي‏دهند.

چون اين سود متعلق به سهامداران فعلي شركت است بنابراين منافع حاصل از افزايش سرمايه هم به سهامداران فعلي شركت تعلق دارد به عنوان مثال اگر شرکتی 20 درصد افزایش سرمایه‏ بدهد، فردي كه پيش از افزايش سرمايه مالك ١٠٠ سهم شركت بود بعد از افزايش سرمايه مالك ٢٠ سهم جديد است که به عنوان جايزه دريافت كرده است. چون سهامداران شركت بابت دريافت اين سهام مبلغي نمي‏پردازند به اين سهام، سهام جايزه گويند.

 

منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

پایان قسمت سی ام – تیم صدتحلیل

آدرس سایت :  ۱۰۰tahlil.com🌐