سهام بورس

سهام با اوراق درآمد ثابت چه تفاوتی دارد ؟ | قسمت بیست و نهم

سهام  , موضوع مورد بحث این داستان است که شما را با تمام مراحل خرید و فروش آن آشنا میکند !در قسمت ‏های قبل در مورد اوراق مشاركت و اوراق اجاره صحبت كرديم. گفتيم كه اوراق اجاره و مشاركت جزء كم‏ ريسك‏ ترين اوراق بهادار به حساب می‏آيند؛ چون بازده معين و تضمين شده‏ نصيب سرمايه گذار می‏شود. حال می‏خواهیم در مورد يكی ديگر از اوراق بهادار صحبت كنيم .

سهام چيست؟

بيشترين حجم معاملات در بورس به معاملات سهام اختصاص دارد كه حتی برخی به بورس، بازار سهام می‏گويند. خيلي از سرمايه‏ گذاران با علم بر اين كه سهام نسبت به اوراق مشاركت و اجاره ريسك بيشتری دارد ولی باز هم خريد و فروشش را به ساير اوراق بهادار ترجيح می‏دهند. شايد مهم ترين دليل اين علاقه رابطه بين ريسك و بازده باشد يعنی خريداران با پذيرفتن ريسك بيشتر انتظار بازده بيشتری دارند.

 اما سوال اصلی اینجاست: سهم چيست؟ 

سهم و سهامدار

سهم بیانگر میزان مالکیت فرد از یک دارایی است.

كارخانه‏ ای با سرمايه يك ميليارد تومان را در نظر بگيريد. اگر متعلق به يك نفر باشد اين فرد مالك كارخانه به حساب مي‏آيد. اگر چهار نفر به مقدار مساوی مالك كارخانه شوند در اين صورت سهم هركدام از كارخانه یک چهارم است. حالا فرض كنيد مالكيت اين كارخانه یک ميلياردی بين ١٠٠٠ نفر به صورت مساوي تقسيم شود. در اين صورت ميزان مالكيت هر كدام از اين افراد در كارخانه يا به تعبيری سهم هر فرد از كارخانه برابر با يك ميليون تومان می‏باشد.

به هر کدام از این افراد سهامدار این شرکت اطلاق می‏شود.

سهام عام

شرکت ‏های سهامی

شركت سهامی يعنی شركتی كه  سرمايه آن به سهام تقسيم می‏شود و هركدام از صاحبان به ميزان سهمی كه دارند، در شركت مسئوليت دارند و در سود و زيان حاصل از فعاليت شركت، سهيم هستند. كارخانه ‏ای كه در مثال قبل گفتيم در واقع يك شركتی است كه در آن ١٠٠٠ نفر سهامدار آن هستند. اگر به خاطر داشته باشيد در تاريخچه بورس گفتيم كه در اصل این شرکت‏ ها زمانی شكل گرفتند كه بازرگانان به اين نتيجه رسيدند برای تأمين منابع مالی مورد نياز كسب و كارشان، سود و زيان مالی حاصل از اين كسب و كار را بين گروهی از افراد تقسيم (که امروزه سهامدار نامیده می‏شود) کنند.

 

شرکت‏های سهامی به دو دسته تقسيم مي شوند:

  • شرکت‏های سهامی خاص

  • شرکت‏های سهامی عام

سهام خاص

 

شركت سهامی خاص

شركتی است كه همه سرمايه آن را مؤسسان و بنيان‏گذاران شركت تأمين می‏کنند و بنابراين سهام آن برای عموم عرضه نمی‏شود.

شرك سهامی عام

شركت سهامی عام شركتی است كه بخشی از سرمايه مورد نياز آن از طريق عرضه سهام برای عموم مردم تأمين مي‏شود. يكی از مهم‏ترين شروط عرضه سهام شركت‏ ها در بورس اين است كه سهامی عام باشند.

تا اينجا با مفهوم سهام و شركت‏ های سهامی تا حدی آشنا شديم.

لازم است چند نكته راجع به سهام و شركت‏ های سهامی بيان كنيم :

  • ويژگی مهم آن در برابر اوراق بهادار با درآمد ثابت مانند اوراق مشاركت و اوراق اجاره برای سرمايه‏ گذاران جذاب می‏كند، امكان كسب سود بيشتر در ازای پذيرش ريسك بالاتر است؛ چون اگر سرمايه گذار انتخاب مناسبي داشته باشد و برای شركت خوبی را انتخاب كند، می‏تواند بازده بالاتری در مقايسه با اوراق مشاركت و اوراق اجاره بدست بياورد.

 

  • ريسك ويژگی ذاتي است؛ پس خريد و فروش سهام به افرادی كه به هيچ عنوان توانايى و يا علاقه‏ای به پذيرش ريسك ندارند توصيه نمی‏شود. مثلا بهتر است در اوراق بهادار با درآمد ثابت مثل اوراق مشاركت واجاره سرمايه‏ گذاری كنند.

 

  • دارندگان صرفا در سود و زيان شركت سهيم نيستند؛ بلكه به ميزان سهمی كه در اختيار دارند در قبال تعهدات شركت مسئول هستند. بنابراين لازم است سرمايه‏ گذاران قبل از خريد  به صورت كامل وضعيت آن شركت را بررسی كنند. البته اين نكته را هم باید در نظر گرفت كه شركت‏ هايی كه سهام آن‏ها در بورس معامله می‏شود. اغلب شرکت‏ های بزرگ، سودآور و دارای شرايط عمومی مناسب هستند. اما به هرحال اين موضوع نبايد موجب عدم تحليل شركت در هنگام خريد و فروش سهم شود.

 

منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

پایان قسمت بیست ونهم – تیم صدتحلیل

  آدرس سایت :  ۱۰۰tahlil.com🌐