سامانه معاملات برخط

سامانه معاملات آنلاین چه کمکی به بورس کرد ؟ | قسمت بیست‌وسه

سامانه معاملات آنلاین بعد از معاملات اینترنتی طرفداران زیادی پیدا کرد و باعث سهولت معاملات در بازرا بورس شد . در این قسمت علاوه بر توضیح معاملات اینترنتی به تفسیر مزایای روش آنلاین و کمک این روش به بازار بورس میپردازیم .

خرید و فروش سهام با سامانه معاملات آنلاین

در قسمت‏ های قبل گفتیم که می‏توانید با مراجعه به یکی از کارگزاری‏ ها کد بورسی(کد سهامداری) دریافت کنید. پس از دریافت کد بورسی، شما  می‏توانید به یکی از چهار روش زیر نسبت خرید و فروش سهام در بازار بورس اقدام نماید.

  • خرید و فروش به صورت حضوری
  • خرید و فروش به صورت تلفنی
  • خرید و فروش به صورت اینترنتی
  • خرید و فروش به صورت آنلاین (برخط )

در این قسمت به شرح روش سوم و چهارم می پردازیم:

در فروش اینترنتی، مشتری بعد ازدریافت رمز عبور به سایت کارگزاری مراجعه کرده و فرم خرید و فروش را به صورت اینترنتی پر می‏کند و سفارش خود را به شکل اینترنتی ارائه می‏دهد؛ اما با  توجه به راه اندازی سامانه معاملات آنلاین(برخط) امروزه دیگر تمایلی برای استفاده از روش اینترنتی در بین مشتریان وجود ندارد.

همانطور که قبلا اشاره کردیم در سه روش قبلی مشتری درخواست خود مبنی بر خرید یا فروش سهام را به کارگزاری ارائه می‏کرد و سپس شرکت کارگزاری اطلاعات را وارد سامانه سازمان بورس کرده و اقدام به خرید یا فروش سهام برای مشتری می‏کرد؛ اما در سامانه معاملات آنلاین این امکان برای سرمایه‏ گذاران فراهم شده است که خودشان به طور مستقیم درخواست خرید یا فروش را وارد سامانه سازمان بورس کنند.

معاملات آنلاین

اما سامانه معاملات آنلاین چه مزایایی دارد که تا این اندازه برای سرمایه‏ گذاران جذابیت پیدا کرده است؟

سرعت عمل در خرید و فروش

یکی از موارد مهم در بورس سرعت عمل در تصمیم‏گیری با توجه به اخبار و اطلاعات است. سهامداران باید خیلی سریع درباره خرید یا فروش سهام خود تصمیم‏گیری نمایند؛ چه بسا که شاید  تنها چند دقیقه یا حتی ثانیه موجب گردد که سرمایه‏ گذار مجبور باشد سهام را با قیمت بیشتری خریداری کرده و یا با قیمت پایین‏ تری به فروش برساند.

مشخص است که در روش های سنتی زمان بیشتری برای ورود اطلاعات صرف می‏شده در حالیکه در سامانه معاملات آنلاین  فرد تنها با یک گوشی موبایل یا کامپیوتر متصل به اینترنت می‏تواند به سرعت سهم مورد نظر خود را خریداری کند یا بفروشد.

حذف محدودیت زمانی و مکانی

در این روش سرمایه‏ گذار می تواند تنها با یک کامپیوتر متصل به اینترنت در منزل ویا حتی محل کار خود به خرید و فروش سهام بپردازد. در این روش مشکلاتی از قبیل ترافیک، آلودگی هوا، مراجعه به کارگزاری و دسترسی به کارگزار و سایر مشکلات وجود ندارد و سرمایه‏ گذار می‏تواند در هر نقطه از کشور و یا حتی در کشور‏های دیگر به خرید و فروش سهام در بازار بورس بپردازد.

استقلال کامل در تصمیم گیری سرمایه‏ گذار

در روش ‏های قدیمی ‏تر به دلیل این‏که در خواست‏ ها توسط افراد فعال در کارگزاری وارد سامانه بورس می‏شدند احتمال بروز خطا‏های انسانی هر چند اندک وجود داشت و ممکن بود درخواست مشتری با کیفیت لازم و به موقع وارد سامانه نشود و یا معامله ‏گران در تصمیم‏گیری سرمایه‏ گذار برای خرید یا فروش سهام دخالت می‏کردند.

اما در سامانه معاملات آنلاین فرد عامل و تصمیم گیرنده تنها سرمایه‏ گذار است و هیچ شخص ثالثی دخالت ندارد.

 

پرداخت مطمئن

 

نقل و انتقال وجوه مورد نیاز برای سرمایه‏ گذاری به شکل الکترونیک

در این روش در کم‏ترین زمان ممکن بعد از انجام معامله، مبلغ مورد نیاز برای خرید سهام و کارمزد مربوط به کارگزاری از حسابی که مشتری قبلا آن را به کارگزاری معرفی کرده است کسر می‏گردد. بنابراین برای انتقال وجه نیاز به مراجعه به بانک یا کارگزاری وجود ندارد و سرمایه‏گذار می‏تواند در هر لحظه  وضعیت گردش حساب خود را مشاهده کند.

کاهش اختلاف بین مشتری و کارگزاری

در مواردی بسیار نادر این اتفاق رخ می‏دهد که مشتری می‏گوید که کارگزاری  در‏خواست او را با کیفیت مطلوب و به موقع وارد سامانه نکرده است و به دلیل این کوتاهی مشتری زیان دیده است . علیرغم اینکه این اتفاقات به ندرت رخ می‏دهد اما در روش معاملات بر خط چنین مشکلاتی وجود ندارد.

نکته مهم: امروزه اکثر کارگزاری‏ ها از سامانه معاملاتی تدبیرپرداز یا رایان هم ‏افزا استفاده می‏کنند. برای نحوه استفاده از هر کدام از این سیستم‏ های معاملاتی مقاله‏ های زیر را از سایت مطالعه کنید:

 

نحوه کار با سیستم رایان هم ‏افزا                          
 
کلیک کنید

 نحوه کار با سیستم تدبیر پرداز      

کلیک کنید