فاکتور های مهم معاملات بورس

فاکتور های مهم معاملات بورس چیست ؟ | قسمت بیست و یکم

در این قسمت نحوه کار با سامانه معاملات و سفارش‌‏گذاری برای خرید و فروش سهام را آموزش میدهیم همچنین فاکتور های مهم معاملات بورس را بررسی میکنیم و با مثال به تفسیر هر کدام میپردازیم .

سامانه معاملات بورس و اولویت‏ ها

از اولین فاکتور های مهم معاملات بورس باید به خرید وفروش در این سامانه اشاره کنیم که براساس ساز‏و‏کار حراج انجام می‏شود. حراجی که اولویت اول آن قیمت روز سهام و اولویت دوم آن زمان سفارش است.

به طور مثال :

فرض کنید شما در 10 صبح امروز سفارش خرید 5500 سهم از شرکت آبسال را به قیمت 3152 ریال به کارگزاری داده‏ اید و فرد دیگری در ساعت 10 صبح سفارش خرید 5000 سهم از همین شرکت را با قیمت 3165 ریال داده است.

در این صورت اولویت با نفر دوم است؛ چون کسانی که بخواهند سهم شان را بفروشند، ترجیح می‏دهند که سهام خود را با قیمت بالاتری بفروشند. پس فرد دوم نسبت به شما در اولویت قرار می‏گیرد.

اما در مورد سفارش فروش دقیقا برعکس است.

فرض کنید شما در 10 صبح امروز سفارش فروش 2100 سهم از شرکت مسکن شمال شرق را به قیمت 1190 ریال به کارگزاری داده‏ اید و فرد دیگری در ساعت 10 صبح سفارش فروش  000,10 سهم از همین شرکت را با قیمت 1185 ریال داده است.

در این صورت اولویت با پایین‏ ترین قیمت پیشنهادی (نفر دوم) است زیرا کسانی که بخواهند سهام این شرکت را بخرند، ترجیح می‏دهند که سهام این شرکت را با قیمت پایین‏ تری بخرند.

اما اولویت دوم که زمان است چیست؟

دومین فاکتور های مهم معاملات بورس

فرض کنید شما ساعت 9 صبح سفارش خرید 1000 سهم شرکت الف را با قیمت 150 تومان داده‏اید و فرد دیگری در خواست خرید همین سهام را با همین قیمت در ساعت 10 صبح ارائه داده است. در این حالت اولویت با شماست یعنی کسی که زودتر سفارش را انجام داده است و اگر تعداد سهام محدود باشد فرد دوم از خرید سهام باز خواهد ماند.

به عنوان مثال :

برای سهام شرکت توسعه معادن و فلزات، 5 نفر متقاضی خرید با قیمت 1258 ریال ، 3 نفر با قیمت 1257 ریال و 3 نفر با قیمت با 1255 ریال وجود دارد.

و در نقطه مقابل یک نفر متقاضی برای فروش در قیمت 1259 ریال،  4 نفر با قیمت 1260 ریال و یک نفر با قیمت 1265 ریال وجود دارند.

مشاهده می‏شود که سامانه به طور خودکار در خواست ‏های خرید را از کمترین به بیشترین و در خواست‏ های فروش را از بیشترین به کمترین اولویت‏ بندی می‏کند.

اما سوال مهم اینجاست که با توجه به این اعداد و ارقام متفاوت، چه زمان معامله صورت می‏گیرد؟

سامانه تنها زمانی معامله را انجام می دهد که قیمت سفارش فروش و خرید با هم برابر باشند. پس از انجام معامله هر دو سفارش خرید و فروش بلافاصله از سامانه حذف می شوند.

 

پایان قسمت بیست و یک  – منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

تیم صدتحلیل

آدرس سایت :  ۱۰۰tahlil.com🌐