قیمت گذاری سهام

قیمت گذاری سهام دربورس را با صدتحلیل بیاموزید | قسمت نوزدهم

قیمت گذاری سهام  را در این قسمت بررسی میکنیم و میبینیم که آیا میشود سهم مورد نظر را به قیمت دلخواه خرید یا نه ؟

همراه صدتحلیل باشید تا به راحتی در بورس سرمایه گذاری کنید !

قیمت خرید و فروش چگونه تعیین می‏شود؟

برای قیمت گذاری سهام می‏توانید از هر یک از روش ‏های زیر استفاده کنید:

اولین روش قیمت گذاری سهام : در خواست خرید یا فروش به قیمت بازار 

در این روش شما در ستون حداکثر قیمت، واژه قیمت بازار را درج می‏کنید. به این معنا که شما به عنوان سرمایه‏‎گذار به کارگزار اجازه می‏دهید که سهام مورد نظر را به مناسب‏ ترین قیمت که همان قیمت بازار است؛ برای شما خریداری کند.

قطعا برای یک سرمایه‏‌گذار, مطلوب ‏ترین حالت این است یک سهم را در پایین‏ ترین قیمت بخرید و در بالاترین قیمت بفروشد ؛ اما ممکن است به هر دلیلی این امکان فراهم نباشد. به همین دلیل این روش بهترین روش تعیین قیمت می‏باشد.

البته اگر قصد دارید سهم را در بیشترین قیمت ممکن بفروشید؛ شما می‏توانید در هنگام فروش، در فرم مربوطه واژه حداکثر قیمت بازار را درج کنید.

 

درخواست خرید یا فروش به قیمت بازار

دومین روش قیمت گذاری سهام  : درخواست خرید یا فروش با قیمت معین

این نوع از درخواست معمولا برای قیمت گذاری سهام توسط سرمایه‏‌گذار مطلوب‏ تر است.

برای مثال:

شما قصد خرید سهام شرکت ایران خودرو را با قیمت 150 تومان دارید؛ بنابراین در فرم درخواست خرید، 150 را به عنوان قیمت مورد نظر درج می‏کنید.

حال کارگزار قیمت پیشنهادی شما را وارد اطلاعات سازمان بورس می‏کند و در صورت وجود سفارش فروش در آن قیمت، سهم را برای شما خریداری می‏کند.

در فرم فروش هم دقیقا به همین شکل عمل می‏شود؛ با این تفاوت که در فرم در خواست فروش قیمت پیشنهادی شما برای فروش درج می شود.

به طور کلی در این روش کارگزار موظف است که سهم را  دقیقا با همان قیمت پیشنهادی شما خرید یا فروش کند.

نکته مهم:

در این روش ممکن است به دلیل شرایط بازار مانند جو مثبت یا منفی آن روز یا … کارگزار نتواند سهم را در قیمت مورد نظر شما بخرد یا آن را بفروشد. پس به دلیل جوبازار ممکن است سهم شما فروش نرود یا نتوانید آن را  در قیمت مد نظر خود بخرید.

درخواست خرید یا فروش با قیمت معین

سومین روش قیمت گذاری سهام  : در خواست خرید یا فروش محدود

در این نوع از درخواست سرمایه‌‏گذار حداقل قیمت برای فروش و یا حداکثر قیمت برای خرید که مد نظر خود است؛ در ستون مورد نظر در فرم  درج می‏کند.

در این روش به کارگزار اجازه می‏دهید تا  نهایتا با حداکثر قیمتی که در فرم درج کردید کمتر از آن سهم مورد نظر را بری شما خریداری کند و یا سهم مورد نظر شما با حداقل قیمت درج شده یا بیشتر از آن بفروشد.

در این حالت نیز بدیهی است که هرچه قیمت خرید کمتر و هرچه قیمت فروش بیشتر باشد برای شما  مطلوب‏تر است و این موضوع تا حد زیادی به توانایی کارگزار و جو بازار در آن روز بستگی دارد.

 

پایان قسمت نوزدهم – منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

تیم صدتحلیل

 

 آدرس سایت :  ۱۰۰tahlil.com🌐