اطلاعات بورسی

اطلاعات بورسی برای خریدسهام و کاهش ریسک سرمایه‌گذاری | قسمت چهاردهم

این بخش را با یک سوال شروع میکنیم :
چگونه می‏توان با اطلاعات بورسی ریسک یک سرمایه‏ گذاری (مانند خرید سهام) را کاهش داد؟

در جواب باید بگوییم که اطلاعات بورسی خرید سهام باید دارای ویژگی‏ هایی باشند که در این قسمت به ویژگی این اطلاعات اشاره میکنیم .

نقش اطلاعات در بازار سرمایه

اطلاعات ارزشمند‏ترین دارایی در بازار سرمایه است.

همانطور که قبلا گفتیم ریسک یعنی؛ احتمال تفاوت واقعیت و پیش‏بینی. پس هر اندازه این تفاوت بیشتر باشد ریسک هم بیشتر خواهد بود.

به عنوان مثال:

اگر اکنون قیمت سهم یک شرکت 150 تومان باشد و شما پیش‏بینی کنید که قیمت این سهم در پایان سال به 200 تومان برسد ولی در پایان سال قیمت سهم در واقعیت به 160 برسد، یعنی پیش‏بینی شما با واقعیت 40 تومان تفاوت داشته باشد، که این تفاوت یعنی ریسک .

نقش اطلاعات در بازار سرمایه

اما چطور می‏‎‏توان این ریسک را کاهش داد؟

پاسخ این است که هرچه پیش‏بینی دقیق‏تر باشد، ریسک هم کمتر می‏‎‏شود.

و چطور می‏‎توان پیش‏بینی دقیق‏تری انجام داد؟

اگر از اطلاعات دقیق و معتبری استفاده شود، پیش‏بینی به مراتب دقیق‏ تر می‏‎‏شود، به همین دلیل است که اطلاعات بورسی ارزشمندترین دارایی‏ ها در بازار سرمایه هستند؛ چون مبنای تصمیم‏گیری و کنترل ریسک در این بازار، تصمیم‏گیری بر اساس همین اطلاعات بورسی است.

به همین خاطر شرکت ‏هایی که سهام شان در  بازار بورس خریدو فروش می‏‎شود، باید اطلاعات مالی و عملکردی خود را به صورت مستمر و شفاف در اختیار سرمایه‏‌گذاران قرار دهندکه سرمایه‏‌گذاران بتوانند براساس آن  تصمیم‏گیری و در نهایت سرمایه‏‌گذاری کنند.

قبلا انواع ریسک بررسی شد:

  • ریسک تورم
  • ریسک نرخ ارز
  • ریسک نرخ سود
  • ریسک سیاسی
  • ریسک تجاری
  • ریسک نقدشوندگی
  • ریسک مالی

باتوجه به تعاریفی که برای این ریسک‏ ها ارائه شده است، متوجه می‏‎شویم که با استفاده از اطلاعات درست و معتبر می‏‎توان بخش زیادی از این ریسک‏ ها را کنترل کرد.

نقش اطلاعات بورسی

و حالا اطلاعات بورسی برای خریدسهام و کاهش ریسک را بررسی میکنیم : 

اطلاعات بورسی معتبر و قابل اتکا باشد :

همانطور که اطلاعات درست و معتبر ریسک را کاهش می‏‎دهد، اطلاعات نامعتبر و نادرست هم می‏‎تواند ریسک را در سرمایه‏‌گذاری افزایش دهد. پس براساس شایعات نباید سرمایه‏‌گذاری انجام داد .

جامع باشد و همه ابعاد موضوع را در بر بگیرد:

به عنوان مثال اگر در هنگام سرمایه‏‌گذاری فقط به افزایش قیمت توجه کنیم و افزایش هزینه‏ ها را در نظر نگیریم ممکن است موجب تصمیم‏گیری اشتباه شود.

به روز باشد:

اطلاعات بورسی هرچقدر هم جامع و معتبر باشد، باید در لحظه مورد استفاده قرار بگیرد چون سرعت تصمیم‏گیری در بورس خیلی اهمیت دارد و اگر از اطلاعات در لحظه استفاده نکنیم، معلوم نیست که بتوانیم تصمیم درستی اتخاذ کنیم یا نه.

مرتبط باشد:

اگر سرمایه‏‌گذاران براساس هیجانات حاکم بر بازار، اطلاعات بورسی نامرتبط را ملاک تصمیم‏گیری خود قرار دهند، باز هم نمی‏‎توان درست تصمیم‏گیری کرد. به عنوان مثال اگر افزایش و کاهش نرخ ارز را ملاک تصمیم‏گیری در خرید سهام شرکتی که هم مواد اولیه و هم محصولاتش در داخل تهیه و فروخته می‏‎شود قراردهیم، نمی‏‎‏توانیم درست تصمیم‏گیری کنیم. پس سرمایه‌‏گذاران باید توجه کنند که اطلاعات منتشر شده چقدر می‏‎تواند برروی ارزش سهام شرکت تاثیر داشته باشد.

پس اطلاعات بورسی ارزشمند ترین دارایی در بازار سرمایه است.

اطلاعات بورسی برای خرید سهام و کاهش ریسک سرمایه‌گذاری

 

پایان قسمت چهاردهم – منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

تیم صدتحلیل

آدرس سایت :  ۱۰۰tahlil.com🌐