انواع ریسک سرمایه گذاری

انواع ریسک سرمایه‌گذاری را بشناسید تا به راحتی سرمایه گذاری کنید|قسمت سیزدهم

در این قسمت برای سهولت سرمایه‌گذاری در بورس پس از شناخت انواع ریسک سرمایه‌گذاری در افراد ,  میخواهیم بدانیم که آیا موقع خرید سهام باید به مواردی چون قیمت ارز، سود بانکی یا … توجه کرد؟

انواع ریسک سرمایه‌گذاری 

انواع ریسک سرمایه‌گذاری را می‏توان از دیدگاه ‏های مختلفی دسته بندی کرد.

در اینجا دسته بندی جدیدی از انواع ریسک سرمایه‌گذاری را که شامل هفت نوع است، به شما معرفی می‏کنیم.

  • ریسک نرخ بهره

از انواع ریسک سرمایه‌گذاری میتوان ریسک نرخ بهره را نام برد . فرض کنید شما می‏خواهید بین خرید سهام با بازدهی انتظاری 30 درصد وخرید اوراق مشارکت با سود تضمین شده 20 درصد یکی را انتخاب را کنید. بدیهی است که اگر قابلیت پذیرش ریسک را داشته باشید خرید سهام را انتخاب می‏کنید، اما اگر بانک مرکزی سود اوراق مشارکت را به 30 درصد افزایش دهد در این صورت فرد دیگری می‏تواند با خرید اوراق مشارکت جدید بدون پذیرش هیچ گونه ریسکی به بازدهی معادل آنچه با پذیرش ریسک مورد انتظار شما بوده است دست یابد. در این حالت شما با ریسک جدیدی روبه رو می‏شوید که ریسک نرخ بهره نام دارد.

ریسک نرخ بهره از انواع ریسک سرمایه‌گذاری

  • ریسک نرخ تورم

فرض کنید که شما سهمی ‏را خریداری کرده اید که انتظار دارید تا آخر سال 40 درصد بازدهی داشته باشد و این در حالی است که نرخ تورم 15 درصد باشد بنایراین شما حداقل 25 درصد سود خواهید‏کرد. اما اگر در انتهای سال آنقدر قیمت ‏ها افزایش داشته باشند که نرخ تورم از 15 درصد بیشتر شود، آنگاه حتی کسب بازدهی 40 درصد هم برای شما رضایت بخش نخواهد بود. در این حالت از انواع ریسک سرمایه‌گذاری شما با ریسکی به نام نرخ تورم روبه ‏رو هستید.

  • ریسک مالی

اگر شرکتی که شما سهام آن را خریداری کردید وام دریافت کرده باشد، بنابراین نسبت به پرداخت اصل مبلغ و بهره آن تعهد دارد. بنابراین شرکت با حجم زیادی از تعهدات مواجه است و هرچه این تعهدات بیشتر باشد میزان ریسک مالی برای سهامداران آن بیشتر است.

  • ریسک نقد شوندگی

یکی از ویژگی‏ های یک دارایی خوب، قابلیت نقدشوندگی است؛ به این معنا که به راحتی به پول نقد تبدیل شود. ممکن است سهامی ‏که شما خریداری کرده‏ اید درآن بازه زمانی طرفدار چندانی در بازار بورس نداشته باشد و به راحتی به فروش نرسد، دراین حالت شما می‏توانید با قیمتی پایین‏ تر ,سهام خود را به فروش برسانید که ممکن است این مطلب برای شما چندان مطلوب نباشد. ریسک نقد شوندگی از انواع ریسک سرمایه‌گذاری و مهم در بازار سرمایه است .

  • ریسک نرخ ارز

یکی از مواردی که به طورمستقیم روی سودآوری شرکت ها تأثیرگذار است، نرخ  ارز است. فرض کنید شرکتی که شما سهام آن را خریداری کردید بخش عمده ای از مواد اولیه خود را از خارج از کشور تهیه کند. با افزایش نرخ ارز طبیعی است که شرکت باید هزینه بیشتری برای تهیه مواد اولیه بپردازد و با افزایش هزینه های شرکت میزان سودآوری آن  و بالطبع قیمت سهام شرکت کاهش پیدا می‏کند.

 

ریسک نرخ تورم از انواع ریسک سرمایه‌گذاری

  • ریسک سیاسی

عدم ثبات در اوضاع سیاسی که به مسائل اقتصادی کشور صدمه بزند به طور مستقیم بر عملکرد بنگاه های اقتصادی فعال تأثیر میگذارد.هر اندازه بی ثباتی در اوضاع سیاسی بیشتر باشد عملکرد بنگاه ها با مشکلات بیشتری مواجه می‏شوند که که در نهایت منجر به کاهش قیمت سهام آنها می‏شود. به این نوع از ریسک سرمایه‌گذاری  ، ریسک کشور نیز گفته می‏شود.

  • ریسک تجاری

از دیگر انواع ریسک سرمایه‌گذاری به ریسک تجاری اشاره میکنیم .
تصور کنید سهام یک شرکت خودرو سازی داخلی را خریداری کردید و این درحالیست که واردات خودرو های خارجی تعرفه بالایی دارند و مردم خرید خودروهای داخلی را به علت قیمت مناسب ‏تر ترجیح می‏دهند. حال اگر دولت میزان تعرفه واردات خودرو را به میزان قابل توجهی کاهش دهد، مشتریان قدرت انتخاب بیشتری پیدا می‏کنند. ممکن است برخی مشتریان خرید خودروهای خارجی را ترجیح دهند. بنابراین میزان سود صنعت خودروسازی کاهش پیدا می‏کند.

 

پایان قسمت سیزدهم – منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

تیم صدتحلیل

آدرس سایت :  ۱۰۰tahlil.com🌐