انواع ریسک

شناخت انواع ریسک با هدف کاهش ریسک‌ سرمایه‌گذاری! | قسمت دوازدهم

با توجه به دو  قسمت گذشته در این قسمت به شناخت انواع ریسک و چگونگی کاهش ریسک سرمایه گذاری میپردازیم .

ریسک سیستماتیک و غیر سیستماتیک چیست؟

انواع ریسک در یک طبقه بندی کلی به دو دسته تقسیم می شوند :

  •  ریسک ‏های قابل اجتناب (غیر‏سیستماتیک)

  • ریسک ‏های غیر قابل اجتناب (سیستماتیک)

 

ریسک‏ های قابل اجتناب (غیرسیستماتیک)

ریسک‏ های غیر‏سیستماتیک یا قابل اجتناب انواع ریسک هایی هستند که می‏توان با استفاده از برخی از روش ها ازآن‏ها اجتناب کرد.

این دسته از ریسک ‏ها ناشی از خصوصیات شرکت هستند؛ مثلا اگر مدیریت شرکت ضعیف باشد یا شرکت نتواند در رقابت با رقبا به خوبی فعالیت نکند.

همه این موارد می تواند نمونه از انواع ریسک ‏های قابل اجتناب باشد که البته اغلب منشأ داخلی دارند و وابسته به فعالیت های داخلی شرکت می‏باشند.

این دسته از ریسک‏ هارا چون می توان با استفاده از تکنیک‏ ها و روش‏ ها تا حد زیادی کنترل کرد  ریسک‏ های قابل اجتناب (سیستماتیک) می‏نامند.

 

ریسک غیر سیستماتیک

ریسک‏های غیرقابل اجتناب (سیستماتیک)

آن دسته از انواع ریسک ‏هایی هستند که کنترل آنها در دست سرمایه‏ گذار نیست و  شرکت نیز در کنترل آنها نقش زیادی ندارد. به این دسته از ریسک‏ ها، ریسک ‏های غیرقابل ‏اجتناب(سیستماتیک) گفته می‏شود.

تغییر در سیاست های کلان اقتصادی، افزایش یا کاهش نرخ ارز، تغییرات نرخ تورم و … از انواع ریسک ‏های غیرقابل اجتناب هستند و در قیمت سهم تأثیر دارند.

برای کنترل این نوع ریسک ‏ها  یک تئوری در بورس وجود داردکه  از  ضرب المثل “همه تخم‏ مرغ هایت را در یک سبد نچین” الهام گرفته شده است.

 

ریسک سیستماتیک

این تئوری، تئوری سبد (تئوری پورتفولیو) نام دارد. طبق این تئوری برای کنترل انواع ریسک باید به جای سرمایه گذاری در یک یا چند سهم خاص سبد سهامی شامل سهم شرکت های مختلف تشکیل داد و حتی متخصصان بازار سرمایه توصیه می کنند در این سبد سهم‏ هایی فاقد ریسک مانند اوراق بهادار نیز  جای داده شوند.

بنابراین هرچه سبد سرمایه‏ گذاری متنوع‏ تر باشد سرمایه‏ گذار ریسک کمتری را متحمل می‏شود.

با استفاده از این روش‏ ها می توان ریسک‏ های قابل اجتناب را تا حد قابل توجهی کاهش داد. البته  با کاهش ریسک‏ های غیر‏قابل اجتناب قسمت عمده‏ ای از انواع ریسک ‏هایی که سرمایه‏ گذار با آن مواجه است از بین می رود.

به هرحال شناخت انواع ریسک در بورس یک موضوع اساسی است که نمی‏توان به آن نپرداخت.

 

پایان قسمت دوازدهم – منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

تیم صدتحلیل

آدرس سایت :  ۱۰۰tahlil.com🌐