سرمایه گذاران ریسک پذیر

سرمایه گذاران ریسک پذیر چگونه سرمایه گذاری میکنند ؟|قسمت یازدهم از داستان های صدتحلیل

در این قسمت تفاوت بین افراد ریسک‏ پذیر و ریسک‏ گریز را میگوییم و اینکه سرمایه گذاران ریسک پذیر چه فعالیتی در بورس دارند ؟

سرمایه گذاران ریسک پذیر و ریسک‏ گریز

افراد با توجه به میزان ریسک‏ پذیری به سه دسته کلی تقسیم می‏شوند:

افراد ریسک‏ پذیر

افراد ریسک ‏گریز

افراد بی‏تفاوت (خنثی)

سرمایه گذاران ریسک پذیر به دلیل انتظار بالایی که از بازدهی دارند علاقه‏ ای به سپرده ‏گذاری در بانک ندارند، بنابراین محاسبه میزان ریسک برای این افراد از اهمیت بالایی برخوردار است.

سرمایه گذاران ریسک‏ گریز , سرمایه‏ گذاری در بانک‏ ها و خرید اوراق مشارکت را ترجیح می‏دهند چرا که سودی تضمین شده دریافت می‏کنند.

سرمایه گذاران بیتفاوت نسبت به ریسک‏ های موجود در بازار در برابر سرمایه‏ گذاری خود واکنش خاصی نشان نمی‏دهند.

سرمایه گذاران ریسک پذیر

برای درک بهتر به سراغ یک مثال میرویم :

ریسک‏ پذیری دوست شما از شما کمتر است.شما در سایت صدتحلیل یک سیگنال با سود 20 درصد در بازه زمانی مشخص خریداری کردید که 8 درصد ریسک دارد. حال دوست شما می‏گوید حاضر به خرید این سهم در بازار نیست چرا که از نظر او سود این سهم نسبت به ریسک آن مناسب یا کافی نیست ولی نظر شما این است که سهم معرفی شده مناسب است و آن را خریداری می‏کنید.

این نشان می دهد که دوست شما حاضر نشده است که بازده 20 درصد را در برابر ریسک 8 درصدی بپذیرد.شاید اگر میزان بازدهی 25 درصد بود، او هم مثل شما این ریسک را می‏پذیرفت.

برای ورود به بازار بورس و شروع معاملات نخستین گام این است که میزان ریسک‏ پذیری خود را  محاسبه کنید.

سرمایه گذاران ریسک گریز

فرض کنید سود تضمین شده اوراق مشارکت یا بانک 20 درصد در سال باشد در این حالت شما به ازای چه مقدار سود بیشتر حاضر هستید که سرمایه‏ گذاری در بورس را به سپرده گذاری ترجیح دهید؟

شما چه از سرمایه گذاران ریسک پذیر باشید و چه فردی ریسک‏ گریز یا خنثی امکان سرمایه‏ گذاری و فعالیت برای شما در بورس وجود دارد تنها کافیست که میزان ریسک‏ پذیری خود را بدانید و متناسب با آن تحلیلگر مناسب خودتان را دنبال کنید.

 

پایان قسمت دهم – منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

تیم صدتحلیل

آدرس سایت :  ۱۰۰tahlil.com🌐