نقدشوندگی سهام

سرمایه ی ما چگونه در بورس حفظ می شود؟ | قسمت هفتم از داستان های صدتحلیل

حفظ ارزش سرمایه در مقابل تورم، نقد‏ شوندگی مناسب ومشاركت در اداره شركت را در این قسمت بررسی میکنیم .

حفظ سرمایه در مقابل تورم:

به طور معمول ارزش پول در طول زمان خود به خود كاهش پیدا می‏كند و با توجه به تورم موجود در جامعه در صورتی كه افراد پس اندازهای خود را در جای مناسب سرمایه‏ گذاری نكنند ارزش آن كم می‌شود ؛ مثلا در سال ١٣٤٠ با ٢٠ هزار تومان توانایى خرید خانه بود ولی در سال ١٣٩٠ شاید این مقدار حداكثر برای خرید یك جفت كفش بچه‏ گانه كافی باشد.

برای حفظ ارزش پول در طول زمان مناسب‏ترین راه حل سرمایه گذاری است؛ البته سرمایه گذاری در فعالیت هایی كه بتواند بازده‏ای بیشتری از كاهش ارزش پول ناشی از تورم داشته باشد. سرمایه‌گذاری در بورس یكی از بهترین این روش هاست.

طبق آمار بانک مرکزی، متوسط سود سرمایه ‏گذاری در بورس در ٢٠ سال اخیر یعنی از ابتدا سال ١٣٧٠ تا انتهای سال ١٣٩٠ به مراتب بیشتر از بازده ای سرمایه‏ گذاری در بازارهایی چون طلا، ارز یا مسكن بوده؛ اگر چه این بازارها در زمان‏ هایی متحمل نوسان بوده است.

چگونگی حفظ ارزش پول در مقابل تورم:

همانطور كه گفته شد افراد با خرید سهام یك شركت به نسبت سهمی كه خریده اند در دارایی‏ ها و سود و زیان شركت سهیم می‏شوند. به طور طبیعی در طول زمان دارایی‏ های شركت متناسب با تورم افزایش می‏یابد و شركت در اثر فعالیت های اقتصادی كه انجام می‏دهد سود قابل توجهی بدست می‏آورد. پس افرادی كه آگاهانه و دقیق اقدام به خرید سهام می‏كنند سرمایه خود را در مقابل تورم حفظ می‏كنند.

 

حفظ ارزش سرمایه

نقد‏‏‏شوندگی خوب:

یكی از ویژگی‏ های یك دارایی خوب این است كه قابلیت نقد شوندگی بالایی داشته باشد یعنی بتوان آن را سریع به پول نقد تبدیل كرد. برای هركسی در طول زندگی ممكن است شرایطی پیش بیاید كه نیاز به نقد كردن دارایی‏ های خود پیدا كند. نقد كردن دارایی‏ ها علاوه بر مشكلات خاص نیازمند زمان نیز هست.

حالا به سراغ یک مثال برای نقد شوندگی میرویم :

فرض کنید شما سرمایه خود را به یك خانه تبدیل كرده‏ اید و حالا به پول نقد نیاز و قصد فروش خانه را دارید. خب روشن است كه از زمان تصمیم به فروش تا فروش و دریافت وجه آن با مشكلاتی اعم از پیدا شدن مشتری، توافق برای معامله، انتقال سند و… مواجه هستید؛ اما افرادی كه با خرید سهام اقدام به سرمایه‏ گذاری در بورس می‏كنند به محض تصمیم به فروش كافی است به اولین كارگزاری بورس در سراسر كشور مراجعه و تقاضای فروش سهام خود را كنند.  در شرایط بحرانی هم چنانچه شما سهام خود را به قیمت اندكی كمتر از قیمت روز بازار برای فروش عرضه كنید در كوتاه ترین زمان به پول نقد تبدیل می شود. این شرایط سبب بالا رفتن درجه نقد شوندگی اوراق بهادار نسبت به سایر سپرده‏ گذاری‏ ها می شود.

نقدشوندگی

مشاركت در تصمیم‏گیری برای اداره شركت‏ها:

افرادی كه سهام یك شركت را خریداری می کنند می توانند با حضور در مجامع و رای دادن، نسبت به مقدار سهمی كه دارند در تصمیم‏گیری اداره شركت مشاركت كنند. این افراد با استفاده از حق رای خود قادر هستند هیئت مدیره شركت را انتخاب كنند و در مورد طرح ‏هایی كه  مطرح می‏شود اظهار نظر كنند و همچنین می توانند میزان سود تقسیمی به سهامداران را نیز مشخص كنند. بدیهی است كه افراد با تعداد سهام بیشتر نقش موثرتری در تصمیم‏گیری‏ ها دارند.

 

پایان قسمت هفتم – منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

تیم صدتحلیل

آدرس سایت :  100tahlil.com🌐