سرمایه گذاری امن و شفاف

سرمایه گذاری در بورس امن است؟ | قسمت ششم از داستان های صدتحلیل

آیا سرمایه گذاری در بورس امن است و  تمام اطلاعات شرکت‏های بورسی قابل مشاهده است؟

در قسمت قبل در مورد چگونگی کسب درآمد از بورس گفتیم . در این مقاله ادامه مزیت های سرمایه گذاری در بورس را بررسی می کنیم:

امنیت و شفافیت در سرمایه گذاری

فرض کنید فردی ادعا کند با سرمایه گذاری در کاری می توانید سرمایه خود را در یک سال چند برابر کنید ولی شما از جزئیات و کیفیت این سرمایه گذاری مطلع نباشید مثلا ندانید که پول خود را در چه کاری سرمایه گذاری می کنید ؟ آیا شرعی و قانونی است یا نه؟ آیا فرد مدعی فرد مطمئنی هست؟ و …

آیا حاضر به سرمایه گذاری هستید؟ احتمالا پاسخ اکثر شما خیر است.

یکی از مهم ترین مزایای سرمایه گذاری در بورس، امنیت در سرمایه گذاری و برخورداری سرمایه گذار از حمایت قانون است.  در مقالات قبل به نقش حیاتی بورس در اقتصاد اشاره کردیم. به همین دلیل قوانینی برای حمایت از بورس و سرمایه گذاران گذاشته شده است که موجب امنیت سرمایه گذاری می شود.

برای مثال

اگر فردی سهام شرکت الف را در بورس خریداری کند و این شرکت در پایان سال با وجود تصویب سود نقدی از پرداخت سود در مهلت مقرر خودداری کند سهامدار می تواند از شرکت الف شکایت کرده و سود خود را دریافت کند، یا مثلا شرکت هایی که سهامشان در بورس خرید و فروش می شود موظف هستند تا اطلاعات مالی یا عملکردی خود را به صورت مستمر بر روی سایت کدال (codal.ir) منتشر کنند تا سرمایه گذاران با شناخت کافی درباره خرید یا فروش سهام آن شرکت تصمیم گیری کند. در صورتی که شرکتی طبق قوانین و مقررات اطلاعات خود را منتشر نکند اعضای هیئت مدیره شرکت مسئول بوده و باید پاسخگو مراجع قانونی باشند.

سایت های مورد نیاز برای سرمایه گذاری در بورس - کدال - codal

اگر چه شرکت های پذیرفته شده در بورس شرکت های بزرگ و معتبری هستند و عموما گرفتار چنین مشکلاتی نمی شوند اما در عین حال قانون‏ گذار تمهیداتی برای ایجاد امنیت سرمایه برای سهامداران اندیشیده است. هم چنین شرکت‏هایی که سهامشان در بورس خرید و فروش می‏شود موظف اند که تمام اطلاعات مهم اعم از اطلاعات مالی، برنامه ‏ها و… جهت بررسی به بورس اعلام کنند. بورس پس از بررسی، این اطلاعات را در برای اطلاع سهامداران ارسال می کند. همچنین بورس به صورت لحظه ای کلیه اطلاعات مربوط به آخرین وضعیت معاملاتشان در بورس، قیمت سهام، میزان عرضه و تقاضا موجود برای هر یک از سهام، میزان خرید و فروش صورت گرفته بر روی سهام و… از طریق سایت (tsetmc.com) منتشر می‏کند.

سایت های مورد نیاز برای سرمایه‏ گذاری در بورس - tsetmc

سرمایه گذاران می توانند با تحلیل این اطلاعات نسبت به خرید یا فروش سهام تصمیم ‏گیری کنند؛ این موضوع به عنوان شفافیت در بورس یاد می شود باعث شده سرمایه گذاران در شرایط عادلانه و یکسان از نظر دسترسی به اطلاعات تصميم‏ گیری کنند.

در نتیجه سرمایه گذاری در بورس را می‏توان یک سرمایه گذاری کاملا شفاف دانست.

 

 

پایان قسمت ششم – منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

تیم صدتحلیل

آدرس سایت :  100tahlil.com🌐