مزایای بورس

مزایای بورس چیست و چگونه می‏توان در بورس درآمد کسب کرد | قسمت پنجم از داستان های صدتحلیل

در این مقاله به ” مزایای بورس  و اینکه از چه طرقی می‏توان در بورس کسب درآمد کرد؟” میپردازیم :

در قسمت های قبل از مزیای بورس گفتیم و اینکه چطور سرمایه گذاری افراد جامعه در بورس می‏تواند نقش بسزایی در رونق اقتصادی داشته باشد؛ زیرا منابع مالی مورد نیاز بنگاه ‏های اقتصادی برای توسعه فعالیت ها تامین شده و در نتیجه رونق کسب وکار، اشتغال‏زایی و رشد و شکوفایی اقتصاد کشور را به دنبال دارد. اما برای ما این معاملات چه نفعی دارد؟ یا چه دلیلی دارد در بین گزینه‏ های متعدد سرمایه گذاری بورس انتخاب شود؟

کسب درآمد:

یکی از مزایای بورس و همچنین اهداف اصلی هر فرد در سرمایه‏ گذاری کسب سود و درآمد است. اگر سرمایه‏ گذاری در بورس با دقت و آگاهانه باشد از دو طریق ما را به این هدف می رساند.

۱-دریافت سود نقدی  ۲-افزایش قیمت سهام

دریافت سود نقدی:

یکی دیگر از مزایای بورس این است که شرکتی که شما سهامش را خریداری می کنید در صورتی که عملکرد موفق و سودآوری داشته باشد سالیانه مقدار قابل توجهی سود بدست می‏آورد.  بر اساس قانون، سود شرکت متعلق به سهامداران آن شرکت است؛ به عبارتی سهامدارانی که سهام یک شرکت را دارند به میزان سهم خود در سود شرکت سهیم هستند. البته شرکتها همه سود خود را به سهامداران تخصیص نمی‏دهند چون ممکن است برای توسعه فعالیت های شرکت نیاز به پول داشته باشند؛ بنابراین بخشی را بین سهامداران تقسیم می‏کنند و بخشی را هم در فعالیت‏های توسعه‏ ای شرکت صرف می‏کنند. به سودی که سالانه بین سهام‏داران تقسیم می شود سود نقدی یا به اصطلاح  DPS  گویند.(در قسمت‏های بعدی درباره این اصطلاح مفصل توضیح خواهیم داد .)

مزایای بورس

بالا رفتن قیمت سهام:

شرکتی را در نظر بگیرید که ارزش هر سهم آن 100 تومان باشد.  از دیگر مزایای بورس این است که اگر در پایان سال مالی سود هر سهم 15 تومان شود در واقع 15% سود نقدی به سهامدارانش داده است؛ اما درآمد سهامداران فقط به سود نقدی محدود نمی‏شود. زمانی که یک شرکت عملکرد خوبی داشته باشد تمایل سرمایه‏ گذاران برای خرید سهام آن شرکت در بورس بالا می‏رود. پس سرمایه‏ گذاران حاضر هستند تا مبلغ بیشتری را بابت خرید سهام آن شرکت بپردازند. پس قیمت سهام آن شرکت در بورس افزایش پیدا می کند. افزایش قیمت سهام در بورس باعث افزایش درآمد و دارایی های سهامداران آن شرکت می‏شود. در مثال قبلی فرض کنید قیمت سهام آن شرکت که پارسال 100 تومان بود در پایان سال مالی به علت عملکرد موفق به  130 تومان برسد یعنی 30% افزایش، سهامداران شرکت علاوه بر اینکه 15% سود نقدی دریافت کردند 30% هم از محل افزایش سهام شرکت سود بدست آوردند یعنی در طول یکسال 45% سود بدست آورده اند. البته باید توجه کرد شرکت‏هایی که سهام هایشان در بورس خرید و فروش میشود همگی باید از شرکت های بزرگ، معتبر و موفق ایران باشند؛ اما هر شرکت عملکرد سودآوری خاص خود را دارند و سهامداران باید موقع خرید اطلاعات شرکت را دقیق بررسی کنند تا بتوانند درآمد قابل قبولی داشته باشند. سرمایه‏ گذار باید بداند که آیا دریافت سود نقدی سالیانه برایش اهمیت دارد یا اینکه با دید بلند مدت بیشتر تمایل به افزایش ارزش سهام خود دارد؟

برای مثال بازنشستگان که ترجیح می دهند سود سالیانه و مستمر برای مخارج خود دریافت کنند بهتر است سهام شرکت‏هایی را انتخاب کنند که سیاست توزیع سود نقدی بیشتری را دارد اما جوانی که دوست دارد ارزش سهامش در چند سال آینده افزایش قابل توجهی داشته باشد سهام شرکتی را انتخاب می کند که سیاست توسعه‏ ای در پیش گرفته است. این موضوع را می توان از سیاست‏ های گذشته شرکت متوجه شوید.

در قسمت ‏های بعدی هم در مورد دیگر مزایای بورس صحبت خواهیم کرد .

پایان قسمت پنجم – منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

تیم صدتحلیل

آدرس سایت :  100tahlil.com🌐