تاثیر بورس در نظام اقتصادی

تاثیر بورس در نظام اقتصادی | قسمت چهارم از داستان های صدتحلیل

در این مقاله به تاثیر بورس در نظام اقتصادی کشورها که دولت‏ها برای آن اهمیت ویژه قائل هستند و اینکه “چرا یک شرکت سهام خود را به بورس عرضه می‏کند” میپردازیم .

نقش بورس در نظام اقتصادی

در اکثر کشورها دولت‏ ها مردم را تشویق به سرمایه ‏گذاری در بورس می‏کنند. در ایران هم معمولا دولت ‏ها سعی کرده‏ اند با که  مردم را تشویق کنند تا پول خود را از بانک بیرون آورده و شروع به سرمایه‏ گذاری در بازارهای مختلف مثل بورس و … کنند.

اما دلیل این سیاست ‏های تشویقی دولت چیست؟

بگذارید با یک مثال ادامه دهیم: فرض کنید یک شرکت تولیدی لوازم خانگی پس از مطالعات کارشناسی لازم به این نتیجه رسیده که با افزایش خطوط تولید خودش می تواند محصول جدیدی را به بازار عرضه کند. طبیعتا موفقیت شرکت در راه‌ اندازی خط تولید جدید منجر به افزایش تولید ، فروش، سود بیشتر، ایجاد فرصت شغلی بیشتر وخودکفایی در عرصه ملی می‏شود؛

اما شرکت برای تامین منابع مالی ۲ راه دارد:

الف: گرفتن وام از بانک که مشکلات زیادی دارد از جمله پس دادن مبلغ وام و مهم تر از آن پس دادن سود وام است.

ب: تامین مالی از طریق بورس که در این روش شرکت می‏تواند طرح توجیهی خودش را برای راه اندازی خط تولید به بورس ارائه کند. اگر کارشناسان سازمان تشخیص دهند که طرح ارائه شده از میزان سود‏آوری قابل قبولی برخوردار است اجازه می‏دهند با خرید و فروش سهام، شرکت منابع مالی خود را تامین کنند.

سود آوری در بورس

به این ترتیب شرکت از یک سو می تواند برای طرح خودش منابع مالی بدست آورد از سوی دیگر سرمایه‏ گذاران با خرید سهام (هرچند به میزان اندک) در طرح سود‏آور و ملی شریک بوده  و نتیجه چنین همکاری رشد و توسعه اقتصادی خواهد بود.

ویژگی بورس نسبت به سایر بازارهای سنتی :

از ویژگی‏های این  بازار این است که آن را با سایر بازار‏ها متمایز می‏کند می توان به شفافیت، رسمی بودن و پشتوانه قانونی اشاره کرد.

۱- رسمی بودن به این معنا که این بازار برخلاف بازار‏های سنتی یک بازار کاملا رسمی است و خرید و فروش در آن براساس قوانین و مقررات و ضوابط مشخص انجام می شود.

۲- تفاوت دوم این بازار با بازار های سنتی شفافیت بالای آن است. به این معنا که یک نفر تصمیم به خرید یا فروش سهام یک شرکت در این بازار می گیرد به راحتی و تنها صرفا با دسترسی به اینترنت می توانند به همه اطلاعات مربوط به آن شرکت دسترسی داشته باشد و بعد از دسترسی کامل به اطلاعات درباره ی خرید یا فروش سهام آن شرکت تصمیم گیری کند.

مزایای اینترنت در بورس

۳- تفاوت سوم در برخورداری فعالان این بازار از پشتوانه قانونی مربوط می شود. به خاطر اهمیت فوق العاده بورس در نظام اقتصادی کشور، قانون‏گذار قوانین، مقررات و ساختارهای لازم را برای حفظ حقوق سرمایه‏ گذاران در نظرگرفته است تا سرمایه‏ گذاران با اطمینان خاطر ازعدم بروز مشکلاتی مانند کلاهبرداری سرمایه‏ گذاری کنند.

پایان قسمت چهارم – منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

تیم صدتحلیل

آدرس سایت :  ۱۰۰tahlil.com