تاریخچه پیدایش بورس در ایران

تاریخچه پیدایش بورس در ایران | قسمت دوم از داستان های صدتحلیل

در این مقاله به زمان تاریخچه پیدایش بورس در ایران و تفاوت بورس کالا، بورس سهام و بورس انرژی میپردازیم .

تاریخچه پیدایش بورس در ایران :

مطالعه اولیه در مورد تاریخچه پیدایش بورس در ایران به سال ۱۳۱۵ هجری شمسی برمی‏گردد. در این سال فردی بلژیکی به نام ران نوترفلد پس از انجام مطالعاتی درباره تاسیس بورس در ایران، اساسنامه‌ی داخلی بورس را تهیه کرد و به مسئولان ایرانی ارائه کرد؛ اما چون همزمان با جنگ جهانی دوم بود ، تاسیس بورس بیش از ۲۵ سال به تاخیر افتاد تا اینکه در سال ۱۳۴۱ کمیسیونی با حضور وزارت بازرگانی و وزارت دارایی و بانک توسعه صنعت و معدن تشکیل شد و موافقت نامه ی اولیه ی تشکیل بورس سهام در این کمسیون تنظیم شد .

در اواخر سال ۱۳۴۱ هیئتی از بلژیک برای مشارکت در راه اندازی بورس به ایران آمدند و در سال ۱۳۴۵ قانون تشکیل بورس اوراق بهادار در مجلس تصویب شد . و برای اجرا از سوی وزارت اقتصاد به بانک مرکزی ابلاغ شد. یک سال پس از ابلاغ در ۱۵ بهمن ۱۳۴۶ بورس اوراق بهادار تهران با انجام چند معامله بر روی بانک صنعت و معدن که بزرگترین مجتمع اقتصادی آن زمان بود ، به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد.

تاریخچه پیدایش بورس در ایران

با وجود اینکه بورس ایران در طول ۴۵ سال فعالیت خود، فراز و فرود های بسیاری را تجربه کرده است اما می‏توان گفت که یکی از مهم‏ترین تحولات بازار بورس ایران تاسیس قانون جدیدی تحت عنوان قانون بازار اوراق بهادار در آذر ۱۳۸۴ بود . که هم زمینه توسعه بورس در ایران را فراهم کرده بود و هم نقایص آن را برطرف کرده بود.

براساس این قانون بخش نظارتی و عملیاتی بورس از هم تفکیک شد. به این معنا که سازمانی به عنوان سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان نهاد نظارتی بورس تاسیس شد.

سازمان بورس که تحت نظارت شورای عالی بورس فعالیت می‏کند ، وظایف متعددی را بر عهده دارد که مهم‏ترین آنها نظارت بر عملکرد بورس های مختلف در کشور است . که در حال حاضر ۴ بورس تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‏کند .

انواع بورس ها در  بازار ایران :

۱.بورس اوراق بهادار که در آن، سهام شرکت ها و سایر اوراق بهادار مانند اوراق مشارکت خرید و فروش می‏شود.

بورس اوراق بهادار

۲.فرابورس ایران که در آنجا هم مثل بورس اوراق بهادار تهران سهام شرکت ها و سایر انواع اوراق بهادار مثل اوراق اجاره و اوراق تسهیلات مسکن خرید و فروش می شود .

فرابورس

۳.بورس کالای ایران که در آن ، انواع کالاها مانند محصولات پتروشیمی، فلزات (مانند آلومنیوم)، محصولات کشاورزی (مانند کنجاله سویا) و… خرید و فروش می‏شود.

بورس کالا

۴.بورس انرژی که در آن حامل های انرژی از جمله برق خرید و فروش می‏شود.

پایان قسمت دوم – منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

تیم صدتحلیل

آدرس سایت :  100tahlil.com