الگوهای هارمونیک

الگوی هارمونیک باترفلای ( پروانه ) | آموزش الگوهای تحلیل تکنیکال – بلاگ صدتحلیل

درود دوستان در این مقاله می خواهیم در مورد یکی دیگر از الگو های هارمونیک یعنی الگوی باترفلای یا همان پروانه که همانند الگوی گارتلی درصد خطای پایینی دارد صحبت کنیم . ( قبلا در مورد الگوی هارمونیک گارتلی توضیح داده ایم , کلیک نمایید)

الگوی باترفلای (پروانه ، butterfly)

این الگو در ویژگی هایی که دارد بسیار شبیه گارتلی است، اما در خصوص برخی ویژگی ها مانند درصد لازم برای PRZ یا سایر اضلاعش تفاوت دارد. یکی از ویژگی هایش, رایج بودن این الگو است. به این شکل که می توانیم بگوییم بعد از الگوی گارتلی یکی از رایج ترین و معروف ترین الگو های هارمونیک , الگوی پروانه است.

باترفلای به چه شکلی است ؟

این الگو باید از 4 حرکت شکل گرفته باشد حرکت XA که باید میزان اصلاحی که انجام می دهد یا همان AB به اندازه 78.6% نسبت فیبوناچی XA باید باشد(برای آشنایی با فیبوناچی کلیک نمایید). حرکت بعدی یعنی BC باید در فاصله 38.2% تا 88.6% نسبت فیبوانچی AB باشد و حرکت آخر یعنی CD باید به میزان 127.2% XA و 161.8% BC باشد البته باید در ناحیه این 2 نسبت باشد و PRZ یا همان محدوده بازگشت شکل بگیرد. برای حالت اکستنشن این الگو نوعی دیگر بیان می شود، هر جا که بازار در بازده 127.2% تا 161.8% XA و 161.8% تا 261.8% BC توانست PRZ تشکیل دهد می تواند الگو صحت داشته باشد.باترفلای

 

این الگو مانند سایر الگو های هارمونیک به 2 دسته صعودی یا همان بولیش که اهداف صعودی دارد و نزولی یا همان بریش که اهداف نزولی دارد تقسیم می شود.

اهداف این الگو

این الگو 3 هدف دارد که 2 تای این اهداف قوی تر از بقیه هستند.

  1. هدف اول باید به میزان 38.2% نسبت فیبوناچی CD اصلاح کند.
  2. هدف دوم باید به میزان 50% نسبت فیبوناچی CD اصلاح کند.
  3. هدف سوم باید به میزان 61.8% نسبت فیبوناچی CD اصلاح کند.

از میان اهداف بالا هدف اول و سوم قوی تر هستند و احتمال اینکه به هدف دوم برسد و برگردد کمتر از بقیه اهداف می باشد.

نکاتی در خصوص باترفلای

مهم ترین نکته در خصوص باترفلای یا همان پروانه نحوه پیدا کردن PRZ مناسب و اینکه چقدر احتمال دارد به این PRZ واکنش نشان دهد. واکنش به این ناحیه معمولا با کندل های بازگشتی همراه با واگرایی ها شکل میگیرد .

کندل شناسی

در اولین گام باید در PRZ کندل های مناسب بازگشتی ایجاد کند. کندل های پرقدرت و بلند‌ !

MACD و سایر اندیکاتور ها

یکی از ابزار های کمک رسان استفاده از مکدی و سایر اندیکاتور ها است به نحوی که نشانه های بازگشت صادر کنند. به طور مثال یکی از مهم ترین نشانه های بازگشت در MACD زدن واگرایی است. البته استفاده از این اندیکاتور ها در تایم فریم های کوچیکتر می تواند حتی موثر تر باشد، البته به شرطی که تایم فریم کوچیکتر ارتباطی با تایم فریم اصلی که الگو تشکیل شده باشد داشته باشد.

 

استفاده نادرست از الگوهای هارمونیک

باز هم خاطر نشان میکنیم که الگوهای هارمونیک بعد از رسیدن به نقطه D یا همان PRZ تکمیل میشوند و میتوان گفت که الگو شکل گرفته و به سمت هدف خودش حرکت میکند . استفاده غلط از این الگوها به این شکل است که وقتی در نقطه C هستیم بگوییم الگوی باترفلای شکل گرفته و سهم تا نقطه D حرکت میکند !!