فیبوناچی

نسبت های فیبوناچی در بازار های مالی چگونه خود را نمایان می کنند؟

درود دوستان امروز می خواهیم در مورد ابزار فیبوناچی که یکی از ابزار های بسیار پر استفاده در تحلیل تکنیکال ( برای آشنایی با تحلیل تکنیکال کلیک کنید )، صحبت کنیم . ابزار فیبوناچی با نسبت ها و اعداد ریاضیدان معروف یعنی لئوناردو فیبوناچی کار می کند. خوب بریم ببینیم از کجا شروع شده و چه کاربردی دارد و چگونه می توان از آن استفاده کرد.

تاریخچه اعداد فیبوناچی

لئوناردو بزرگ ترین ریاضیدان اروپا در قرن سیزدهم است. از سری خواص این اعداد در طبیعت این است که میزان تعداد گلبرگ گل ها و… یکی از اعداد این دنباله است. اعداد فیبوناچی یه سری دنباله اعداد هستند که با اعداد  1 و 2 شروع می شوند و جمع می شوند و بعد از آن هر عدد با عدد قبلیش جمع می شود به طور مثال 1+2=3 ، 2+3=5 ،5+3=8

بنابراین سری فیبوناچی به این شکل است :   1 , 2 , 3 , 5 , 8 , 13 , 21 , 34 , 55 , 89 , …..

تاریخچه فیبوناچی

نسبت های فیبوناچی در بازار های مالی

  • تقسیم هر جملۀ تصاعد بر جملۀ بعد (پس از جملۀ سیزدهم): 61.8%
  • تقسیم هر جملۀ تصادعد با جملۀ پیش از آن: 161.8%
  • تقسیم هر جمله بر دومین جملۀ پس از آن: 38.2%
  • تقسیم هر جمله بر سومین جملۀ پس از آن: 23.6%

  • بنابراین نسبت های فیبوناچی :  23.6%  ,  32.8%  , 61.8% , 78.6%  ,  127.2%  , 161.8%  , 261.8%  و …   ( به نسبت های زرد رنگ , اعداد طلایی  فیبوناچی هم گفته میشود )
  • نسبت‌های ۰%، ۵۰%، ۱۰۰% و ۲۰۰% در نسبت های اصلی نیستند، اما با این حال توسط برخی معامله‌گران استفاده می‌شوند.

نسبت فیبوناچی

کاربرد این ابزار در بازار های مای این است. ما در نظر می گیریم هر لگ حرکتی که در بازار صورت می گیرد اگر ما از ابتدا و انتهای این حرکت را در نظر بگیریم بازار نسبت به این اعداد واکنش نشان خواهد داد.

طریقه استفاده از این ابزار

برای استفاده راحت از این ابزار شما به یک نرم افزار تحلیلی مانند ره آورد۳۶۵ یا آمی بروکر و … نیاز دارید. پس از آن شما برای نسبت های اصلاحی یعنی 23.6 تا 100 از ابزار  fibonacci retracement استفاده می کنید. نحوه کار به این صورت است که نقطه اول را ابتدای روند یا هرجا که شما می خواهید از آنجا بسنجید و نقطه دوم را روی انتهای روند قرار می دهید و ابزار فیبوناچی نقاط اصلاحی را به شما نشان خواهد داد.

فیبوناچی اصلاحی

برای نسبت های بیشتر (127.2% و …)یا همان extended به همان شیوه استفاده می کنید.

فیبوناچی اکستنشن

 

اما ابزار آخر یا همان projection  : ما 3 نقطه را مد نظر می گیریم. اول نقطه ابتدا دوم نقطه انتها و سوم نقطه ای که می خواهیم از آنجا نسبت ها را به ما نشان بدهد.

خوب دوستان شاید مثال با عکس و توضیحات کافی نباشد اما به زودی فیلم این آموزش در همین صفحه قرار خواهدگرفت.

 

شاد و پیروز باشید

پویا قنبرپور