الگوی دوقلو

آموزش الگوی کلاسیک سقف و کف دوقلو در تحلیل تکنیکال

درود دوستان امروز می خواهیم بریم سراغ یک الگوی کلاسیک دیگه، یعنی الگوی سقف و کف دوقلو . این الگوهم معمولا پر تکرار است اما این درجه تکرارش به اندازه الگوی جلسه قبلی یعنی سر و شانه نیست (برای مشاهده آموزش الگوی سر و شانه کلیک نمایید

الگوی سقف دوقلو یا همان Double Top Reversal  یک الگو یا پترن بسیار پرکاربرد و پر تکرار در بازار های مالی به خصوص بورس می باشد، این الگو که در انتهای روند ها تشکیل می شود یکی از نشانه های قوی برای پایان روند می باشد، یعنی اینکه اگر در روندی شاهد الگوی سقف یا کف دوقلو باشیم در نتیجه می توانیم اتمام روند را محتمل بدانیم.

الگوی سقف دوقلو به چه شکلی است؟

الگوی 2 قلو همانند سر و شانه به 2 دسته کف و سقف تقسیم می شود که الگوی سقف دو قلو از لحاظ شکل به صورت زیر است:

سقف دوقلو

همانطور که در شکل بالا مشاهده می کنید این الگو شامله 2 قله و یک خط گردن که باید حتما افقی باشد و همچنین یک خط افقی که ما بین 2 قله کشیده می شود که این هم باید حتما افقی باشد. اهداف این الگو به ترتیب %61.8 و 100% فیبوناچی ما بین قله و خط گردن از نقطه شکست خط گردن است.

 

الگوی کف دوقلو :

 

کف دوقلو

شامل 2 دره و همانند الگوی سقف شامل خط گردن و خط افقی مابین 2 دره می باشد تمامی قوانین الگوی سقف یعنی حتما باید خط گردن و بین 2 دره افقی باشد. اهداف در الگوی کف دو قلو همانند الگوی سقف 2 هدف 61% و 100% فیبوناچی ما بین قله و خط گردن از نقطه شکست خط گردن است.

چند نکته در خصوص الگوی کلاسیک سقف و کف دوقلو

این الگوها حتما باید در انتهای روند ها شکل بگیرد. و هر چقدر روند قدرتمندتر باشد الگو درجه ی اعتبار بالاتری دارد . به طور مثال در روند نزولی ما انتظار داریم سقف ها و کف های پایین تری را شاهد باشیم , اما در کنار هم قرار گرفتن دوکف اولین نشانه برای تغییر روند است ( نقاط A و C ) بعد از آن شکست خط روند نزولی و تشکیل یک سقف بالاتر از سقف قبلی تایید کننده تغییر روند به روند صعودی است ( نقطه D نسبت به B ) و بهترین منطقه برای خرید زمانیست که قیمت پایین آمده و در حال تشکیل یک کف , بالاتر از کف قبلیست !  (نقطه E نسبت به C )

میزان اعتبار این الگو به چه اندازه است؟

میزان اعتبار این الگو درجه خوبی دارد اما نمی توان آن را هم پای الگوی سروشانه (برای آموزش الگوی تکنیکال سر و شانه کلیک نمایید)  دانست. اما همانند سایر الگوهای کلاسیک درجه اعتبار بالایی را دارد.