الگوی سر و شانه

آموزش الگوی سر و شانه (از الگو های کلاسیک) در تحلیل تکنیکال

درود خدمت دوستان در ابتدای آموزش آشنایی با تحلیل تکنیکال میریم سراغ الگو های کلاسیک در بازار که بسیار پر کاربرد هستند و دانستن آن ها برای هر تحلیلگر و معامله گر تکنیکالی می توان گفت الزامی است. در اولین جلسه می خواهم الگوی بسیار معروف سر و شانه رو معرفی کنم و چند ترفند و نکته هم در خصوصش به شما دوستان آموزش بدم، این الگو مانند تمامی الگو های تکنیکال نمی توان گفت 100% است، اما یکی از الگو هایی است که درصد خطای بسیار کمی دارد و در اکثر موارد خطا از تحلیلگر در شناسایی این الگو است که این دامنه خطا با افزایش مهارت معامله گر یا تحلیلگر می تواند کاهش یابد.

الگوی سر و شانه

یا همان head and shoulder یک الگو یا پترن بسیار پرکاربرد و پر تکرار در بازار های مالی به خصوص بورس می باشد، این الگو که در انتهای روند ها تشکیل می شود یکی از نشانه های قوی برای پایان روند می باشد، یعنی اینکه اگر در روندی شاهد الگوی سر و شانه باشیم در نتیجه می توانیم اتمام روند را محتمل بدانیم.

الگوی سر و شانه به چه شکلی است ؟

سر و شانه

همان طور که در شکل مشاهده می کنید این الگوی کلاسیک شامل مولفه های شانه چپ ، سر ، شانه راست و خط گردن می باشد. یکی از نکات مهم در این پترن این است که باید تمامی اجزا تناسب داشته باشند. به این معنی که اگر شانه چپ در مدت زمان یک ماه تشکیل شده باشد شانه راست هم باید در همان حدود باشد همچنین از لحاظ تغییرات قیمتی هم باید 2 شانه تقریبا تناسب داشته باشند و نکته مهم این است که سر حتما باید از دو شانه بلندتر باشد. همچنین واگرایی بین شانه چپ و سر بسیار محتمل است !

اهداف قیمتی الگوی سر و شانه

زمانی که قیمت از خط گردن عبور می کند الگو تکمیل و تایید شده و میتوان اهداف قیمتی این الگو را مشخص کرد. هدف به میزان 61.8% و 100% خط گردن تا سر , از نقطه ای که شکست گردن صورت گرفته است می باشد.