تحلیلگران با تجربه بورس

توصیه خبره های بورس به تازه واردین | گزارش صدتحلیل از باقر خادمی و سینا سلیمانی

تیم صدتحلیل به سراغ دو نفر دیگر از خبره های بازار رفته و از آنها خواسته تا به کسانی که علاقه مند هستند وارد بورس شوند راه حل ارایه کنند . از شما دعوت می کنیم تا از تجربیات این افراد استفاده کنید .

باقر خادمی

مدیر سرمایه گذاری کارگزاری فارابی توصیه اش به تازه واردین به بورس رو اینطور ارایه کرد :

با اینکه نگرانی خاصی در بورس نمی بینم و هنوز سهم های بنیادی جای رشد دارند , اما به کسانی که قصد دارند تازه وارد بازار شوند حتما صندوق های سرمایه گذاری سهامی رو پیشنهاد میدم چرا که اینطوری هم ریسکشون رو کاهش میدن و هم از فرصت رشد بازار بهترین استفاده رو می کنند چرا که در این صندوق ها تحلیلگران حرفه ای هستند که برای سرمایه گذاران سهام میخرند و قطعا سهم های بنیادی و با ارزشی هم برای صندوق خریداری می شود – در غیر این صورت تازه واردین در شرایط هیجانی وارد بازار میشوند به طوری که همه فقط دارند سهم میخرند و کاری به اینکه اصلا اون شرکت چی تولید میکنه و سودآور هست یا نه ندارند و متاسفانه در مواقع اصلاح بازار گیر سهم های بی بنیاد و صف های فروش چندمیلیونی می شوند که حتی نمیتوانند اصل سرمایه خودشون رو نقد کنند ! به همین دلیل نظر من این هست که چون این بازار تجربه و مهارت میخواد , افراد خودشون به طور مستقیم وارد بازار نشن !

صندوق “ یکم اکسیر فارابی ” به وجود اومده تا اینگونه افراد بتونن با خیال راحت بازدهی بازار را کسب کنند .

باقر خادمی - کارگزاری فارابی

در مورد تحریم ها هم نمیشه به طور قطع نظر داد اما احتمالا روی فروش شرکت ها تاثیر میذاره و شاید ۲۰ الی ۳۰ درصد از فروش صادراتی یکسری از شرکت ها کم بشه اما با توجه به افزایش نرخ دلار نه تنها شاهد کاهش سودآوری این شرکت ها نخواهیم بود بلکه سودآوری شرکت های بنیادی نسبت به سال گذشته با رشد همراه خواهند بود . با توجه به تورم به وجود اومده , در صنایع داخلی هم امسال شاهد جهش سودآوری در شرکت های پرپتانسیل خواهیم بود .

به طور کل در شرایط فعلی به دلیل اینکه بازار یک رشد خیلی خوبی رو داشته باید اصلاح صورت میگرفت و این امر طبیعی بود که سهم ها دست به دست شوند تا دوباره انرژی بگیرند برای رشد مجدد ! سهم های بنیادی هنوز قیمت هاشون جذاب هستند و حبابی نشدند بنابراین برای بازار نگرانی ندارم و به نظر من شاخص تا مجامع سال آینده میتونه ۲۵۰ هزار واحد رو هم ببینه .

[audio_mp3 url=”https://100tahlil.com/assets/khademi.mp3″]

 

سینا سلیمانی

مدیر سرمایه گذاری تامین سرمایه نوین مدت ۹ سال هست که در بازار فعالیت می کند و دلیل رشد اخیر بازار را اینگونه شرح می دهد :

نرخ ارز و تورم به شدت روی بازار سرمایه تاثیرگذار هستند و این دو فاکتور در چندماهه گذشته رشد داشته اند و این فنری که به مدت چندین سال به صورت دستوری کنترل میشد آزاد شد که بورس هم به تبع اون رشد کرد . بعد از اون نقدینگی زیادی بود که به سمت بورس اومد و اون هم به دلیل جا موندن مردم از رشد سایر بازارها بوده یعنی برای حفظ ارزش پولشون ( تقاضای احتیاطی ).

اما در مورد افت چند روز اخیر به نظر من اتفاق خاص و بنیادی نیوفتاده بلکه یک اصلاح طبیعی هست و من نگران نیستم . به نظر من دو تا عامل بود که سهامداران رو ترسوند:

افت شدید دلار؛

دلار به یکباره از ۲۰ تومن به ۱۰ تومن رسید که خیلی غیر منطفی نبود چون به نظر من اررش واقعی دلار بین ۸ تا ۱۰ تومن هست و الان هم اکثر سهم ها به نرخ بازار ثانویه که در همین حدود ۸ تومن هست معامله می شوند .

معاملات حقوقی های بزرگ ؛

قطعا سرمایه گذاری که در سود هست زمانی رو برای سیو سود دارد و اقدام به فروش سهم خود می کند اما این باعث شد که ترس ایجاد شود و به لایه های بعدی بازار هم برسد و همه اقدام به فروش کنند و هرچه قدر هم که دلیل بیاری , دیگه جمع کردن بازار هیجانی بسیار سخت هست !

در کل به نظر من هنوز ۱۵الی ۲۰ درصد تا کفه تعادلی بازار جا داریم یعنی اگر با همون دلار ۸ هزار تومن هم بخوایم ارزش بازار رو حساب کنیم شاخص تا ۲۱۰ الی ۲۳۰ هزار واحد جا داره و اونجا بازار به تعادل میرسه و مسیر سهم ها از هم جدا میشن و دیگه دلیل نداره همه سهم ها باهم برن بالا  و باهم هم بیان پایین . به نظر من وقتی بازار میریزه که تبدیل به حباب بشه ! یعنی شاخص از اون محدوده تعادلی رد بشه و به صورت خیلی هیجانی و بدون تحلیل بالا بره که در این صورت کم کم پول هوشمند از بازار خارج میشه و پول عامه مردم واردش میشه و همون اتفاقی که مثلا سال ۹۲ افتاد و حباب ترکید دوباره بیفته . بنابراین هنوز راه زیاد داریم تا به اون محدوده حبابی برسیم . پس به نظر من این منفی ها ترسی نداره و فرصت خوبیه برای خرید سهم های با ارزش !

در مورد تحریم ها هم به نظر من همین الانش هم تحریم هستیم و قرار نیست اتفاق جدیدی بیوفته !!  چون نه وقتی به توافق رسیدیم از تحریم خارج شدیم و نه الان میخوایم دوباره تحریم بشیم !!

توصیه سینا سلیمانی به تازه واردین - تامین سرمایه نوین

در مورد سرمایه گذاری در بازارهای مختلف به نظر من یکی مسکن هست که به دلیل نقدشوندگی پایین و عدم تقاضا در قیمت های بالا ریسک داره و خیلی باید محتاطانه انجام بشه و یکی دیگه قطعا بورس هست که با توجه به توضیحاتی که خدمتتون گفتم در جای مناسب باید وارد شد نه در حباب ها ! و پیشنهادی که به تازه واردین دارم این هست که سراغ صندوق ها و ETF ها برن و برای اونهایی که سرمایه بیشتری دارن و ریسک پذیرترن پیشنهاد میکنم که سراغ سبدگردان ها برن اون هم در منفی های بازار چرا که در شرایطی که همه سهم ها صف خرید هستن نه سبدگردان میتونه به خوبی براشون سهم بخره و نه بازدهی مورد نیازشون رو میتونن کسب کنن . در اینجا میتونید لیست انواع صندوق های سرمایه گذاری تامین سرمایه نوین رو مشاهده کنید .

توصیه من برای انتخاب سهم مناسب این هست که هم به شرایط بنیادی سهم توجه داشته باشید و هم به شرایط تکنیکالی – در حال حاضر بازار بیشتر به فاکتورهای فاندامنتالی (‌ بنیادی‌ ) سهم ها وزن میده ولی از چندوقت دیگه که مسیر سهم ها جدا میشن خیلی باید با دقت و با توجه به تکنیکال سهم ها رو در قیمت های مناسب خریداری کنند – درحال حاضر بازی بازار روی سهم های دلار محور هست اما به سهم هایی که میتونن افزایش سرمایه داشته باشن ( مثل بانکی ها و فلزات و معدنی ها ) توجه داشته باشند چرا که بازی بعدی بازار به نظر من روی اینگونه سهم ها خواهد بود .

[audio_mp3 url=”https://100tahlil.com/assets/soleymani.mp3″]

 

در روزهای گذشته به سراغ تکنیکالیست معروف بهزاد صمدی رفته بودیم که اگر میخواهید تحلیل ایشان از حمایت ها و مقاومت های شاخص رو مشاهده کنید توصیه میکنیم  این مطلب رو مطالعه کنید .

منتظر گزارشات بعدی ما باشید .