تحلیلگران با تجربه بورس

آینده بورس از زبان بهزاد صمدی و بهنام چاوشی | گزارش صدتحلیل از خبره های بازار

تیم صدتحلیل در چند روز گدشته به سراغ حرفه ای های بازار رفته و نظر آنها را در مورد وضعیت فعلی و آینده بورس پرسیده است . از شما دعوت میکنیم تا در این شرایط هیجانی بازار از تجربیات این افراد استفاده کنید .

بهزاد صمدی

متولد سال ۶۱ که از سال ۸۲ فعالیت خود را در بورس شروع کرده و از تکنیکالیست های خبره کارگزاری اقتصاد بیدار است اینچنین شروع می کند :

همیشه از رشد های خیلی شارپ ترسیدم مثل سال ۸۴ و ۹۲ !!  چرا که بعدش ریزش ها خیلی شدید بود و مثلا ۳ ماه در صف فروش گیر میکردیم اما امروز خوشحالم که شاخص شروع به اصلاح کرد چرا که این اصلاح لازم بود که شاخص خیلی شارپ نره بالا و خطرناک نشه !

نکته جالبی که در مورد شاخص کل از سال ۷۲ تا امروز وجود داره این هست که در این مدت ما با ۴ دوره ریاست جمهوری همراه بودیم و همیشه در دوره دوم هر رییس جمهور ما رشد خیلی خوب بورس رو شاهد بودیم که دلیل آن یکی افزایش نرخ نفت هست چون بودجه ما براساس نفت هست و عامل مهم دیگر افزایش نرخ دلار هست که همیشه در دوره دوم ریاست جمهوری شاهد رشد اون هستیم .

تحلیل شاخص کل

در این چند ماه بورس هم به واسطه افزایش دلار , آزاد شدن سقف قیمت ها در بورس کالا رشد خوبی رو تجربه کرد اما قطعا هر موج شارپی یک اصلاح فرسایشی خواهد داشت که این اصلاح در حال حاضر میتواند به بهانه مسایل سیاسی کشور و افت دلار باشد . تمام اندیکاتورها و نمودارها حاکی از آن بود که در این مدت رشد زیادی اتفاق افتاده و به محدوده های اشباع رسیده بودیم که حتما به این اصلاح نیاز داشتیم . اما در بلند مدت هنوز رشد بورس تمام نشده و همچنان معتقدم بعد از این اصلاحی که در قالب موج ۴ هست یک موج ۵ به سمت بالا خواهیم داشت و آینده بورس خوب است .  چرا که اگر دلار حتی در بازه ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان هم تثبیت بشه باز هم وضعیت سودآوری و بنیادی خیلی از شرکت ها خوب خواهد بود و قطعا سهم های ارزنده ای برای خرید خواهیم داشت اما همیشه دقت داشته باشیم هر زمانی برای ورود به بورس مناسب نیست چرا که این بازار به اصطلاح میتواند کوره پولسوزی هم باشد و در زمانی که نقدینگی آزاد شده از بانک و دیگر بازارها به سمت بورس می آید و مجدد به صورت هیجانی و بدون تحلیل شاخص را بالا میبرد ریسک ورود به بازار زیاد شده و باید مراقب سرمایه خود باشیم , چراکه ریزش در کمین است ! بنابراین مهمترین فاکتور در بورس روانشناسی است . زمانی که بازار به صورت هیجانی بالا میرود نباید خانه و ماشین خود را بفروشیم و در بورس بیاریم و زمانی که به صورت هیجانی هم پایین می آید نترسیم و دنبال شکار سهم های خوب در قیمت های خوب باشیم .

آینده بورس از زبان بهزاد صمدی - کارگزاری اقتصاد بیدار

پیش بینی من این هست که شاخص تا محدود ۱۶۵ – ۱۷۰ هزار واحد و به صورت فرسایشی اصلاح خواهد کرد چراکه سقف اعتباری اکثر کارگزاری ها پرشده و سیستم جدید اعتباری به شدت روی این موضوع حساس هست بنابراین فشار فروشی را تا یک مدت خواهیم داشت . اگر این اصلاح کوتاه باشد و مجدد یک رالی سریع در قالب موج ۵ بخواهیم داشته باشیم شاخص تا محدوده ۲۴۵ هزار رشد خواهد کرد . اما اگر این اصلاح فرسایشی و زمانبرتر باشد اهداف بالاتری در آینده بورس خواهیم داشت . بنابراین برای شاخصی که ۱۰۰ هزار واحد رشد میکند اصلاح ۲۰-۳۰ هزار واحدی یک امر طبیعی است و نباید ترسی وجود داشته باشد اما کسانی که نوسانگیری می کنند و در قیمت های بالا خرید کردند قطعا نگرانی بیشتری خواهند داشت و نمیتوانند هیجانات خود را کنترل کنند .

به نظر من تحریم های آینده هم خیلی تاثیرگذار نخواهد بود و مهمترین فاکتور ها حفظ برجام و نهایی شدن FATF هست . در مورد بازار های سرمایه گذاری هم فکر میکنم بازی سکه و دلار تموم شده باشه . بازار مسکن ممکنه رشد داشته باشه اما معاملات آن به شدت کاهش یافته و نقدشوندگی خیلی کمی خواهد داشت . بنابراین بهترین بازار برای سرمایه گذاری و حفظ ارزش پول بورس خواهد بود . اما به دوستانی که تازه در حال ورود هستند حتما توصیه میکنم که دیدسرمایه گذاریشون رو ببرن بالا و سبد تشکیل بدهند و از کانال های vip و گروه ها دوری کنند چرا که در بازار مثبت همه سهم ها بالا میروند و این تخصص گروه ها و کانال های تلگرامی نیست ! اول تحقیق کنید که از چه کسی مشاوره می گیرید , بعد تحلیل و بعد اقدام به خرید سهم کنید !

[audio_mp3 url=”http://100tahlil.com/assets/samadi-100tahlil-news.mp3″]

 

بهنام چاوشی

۴۰ ساله و فارغ التحصیل رشته مالی که از سال ۸۱ در حوزه های مختلف مثل شرکت های مشاوره سرمایه گذاری , کارگزاری ها و شرکت سازمان بورس فعالیت کرده است و در حال حاضر مدیرعامل کارگزاری فیروزه آسیا است :

بورس بازاری بسیار مناسب تر از بازار های سکه و دلار است چراکه یک تحلیلی پشت خرید سهم ها وجود دارد . خیلی ها میگن بورس ریسک داره و سریع بالا و پایین میره اما به نظر من این یکی از ویژگی های مثبت بورس هست که امکان خرید و فروش خیلی سریع رو به شما میده و افراد تازه وارد اغلب دچار این هیچانات می شوند و با بالا و پایین رفتن شاخص خرید و فروش میکنند . در بازار بورس شما به توسعه یک شرکت کمک می کنید و در کنارش سود هم میکنید و در نهایت کمک به تامین مالی شرکت ها در بلند مدت میشه . بنابراین اگر دقت کنید بورس جزو پربازده ترین بازارها در بلند مدت بوده . یکی دیگر از ویژگی های بازار سرمایه این هست که اگر بورس رشد کند و شرکت های بورسی هم از لحاظ بنیادی رشد کنند منجرب به تورم نمیشه بلکه باعث توسعه میشه . اما همه بازار های دیگه رشدشون باعث تورم میشه .

آینده بورس از زبان بهنام چاوشی - کارگزاری فیروزه آسیا

مسایل سیاسی و تحریم ها هم تاثیر ثانویه دارند چرا که مثلا باعث رشد دلار میشه و این رشد در سودآوری شرکت تاثیرگذار خواهد بود و کسانی که تحلیلگر هستند تاثیر این رشد را در تحلیل خود محاسبه میکنند که آیا رشد دلار به نفع شرکت خواهد بود یا به ضرر آن ؟ و به همین دلیل نمیشه گفت تحریم به صورت کلی برای آینده بورس و شرکت های بورسی خوب هست یا بد !  تاثیر اخبار هم به صورت کوتاه مدت و به صورت هیجانی خواهد بود و روی تازه واردین تاثیر میگذارد که به یکباره تصمیم میگیرند به بورس بیایم یا از بورس بریم !  این اتفاق خیلی زود تعدیل میشه و برای تحلیلگران تاثیر این خبر روی سود و زیان بلندمدت شرکت مهم هست . پس دقت کنیم که به دور از هیجان روی سهم های به قیمت و ارزشمند سرمایه گذاری کنیم چرا که آینده بورس روشن است .

نهادهای مالی زیادی برای کمک به تازه واردین به بورس داریم مثل شرکت های مشاوره سرمایه گذاری , شرکت های سبدگردان و صندوق های سرمایه گذاری . و مدیران این صندوق های سرمایه گذاری با تحلیل و به دور از هیجانات و به صورت حرفه ای می توانند برای تازه واردین خرید و فروش کرده و همان سود بورس را به شما بدهند. کارگزاری فیروزه آسیا صندوق های مختلفی برای افراد با ریسک پذیری های متفاوت دارد که میتوانید در اینجا آنها را بررسی کنید .

[audio_mp3 url=”http://100tahlil.com/assets/chavoshi-100tahlil-news.mp3″]

 

در روزهای آتی سراغ دیگر تحلیلگران خبره بازار می رویم . منتظر گزارشات بعدی ما باشید .