etf

شرکت پردازش اطلاعات مالی | قسمت پنجاه و یکم

می‏دانیم مهم‏ترین عاملی که باعث می‏شود پیش‏بینی تا حد زیادی بر واقیعت منطبق باشد و ریسک سرمایه ‏گذاری کاهش پیدا کند اطلاعات است.

هر چقدر اطلاعات معتبرتر، جامع‏تر، به‏روز‏تر و مرتبط‏تر باشد پیش‏بینی‏ها دقیق انجام می‏شود و در نتیجه احتمال موفقیت در سرمایه ‏گذاری افزایش پیدا می‏کند. بنابراین اطلاعات نقش بسیار اساسی و تعیین کننده‏ای در کاهش ریسک سرمایه ‏گذاری دارند.

روزانه اطلاعات بسیار زیاد ومتنوعی در بورس و هم‏چنین در محیط کلان اقتصادی تولید و منتشر می‏شود که تحلیل آنها می‏تواند در تصمیم‏گیری سرمایه ‏گذاران موثر باشد و ریسک سرمایه ‏گذاری افراد را کاهش بدهد. به عنوان مثال اطلاعات منتشر شده در صورت‏های مالی شرکت‏های رقیب و وابسته، نوسانات نرخ ارز، تعرفه های صادرات و واردات، قیمت جهانی نفت و دیگر موارد همگی از جمله اطلاعاتی هستند که یک سرمایه ‏گذار برای اینکه بتواند تصمیم درست و منطقی اتخاذ کند به تحلیل و بررسی جامع آنها نیاز دارد؛ اما چطور می‏توان  این حجم از اطلاعات و روابط بین آنها را تحلیل کرد؟ آیا همه سرمایه ‏گذاران تخصص، دانش یا فرصت کافی برای چنین کاری را دارند؟

شرکت پردازش اطلاعات مالی دقیقا همین کار را انجام می‏دهد؛ یعنی با پردازش اطلاعات متعدد و موثر در سرمایه ‏گذاری و تحلیل روابط بین اطلاعات آنها را به اطلاعات جامع، مختصر و مفید و نظام‏مند تبدیل می‏کند و در  اختیار سرمایه ‏گذاران قرار می‏دهد تا بتوانند در تصمیم‏گیری خودشان در خرید و فروش سهام و انواع اوراق بهادار از این اطلاعات استفاده کنند. بنابراین اطلاعات ارائه شده توسط شرکت‏های پردازش مالی در واقع برای سرمایه ‏گذاران تصمیم سازی می‏کند و شرایط لازم برای تصمیم‏گیری مناسب و واقع‏بینانه را فراهم می‏آورد. لازم به ذکر است فقط سرمایه ‏گذاران نیستند که از اطلاعات ارائه شده توسط شرکت‏های پردازش اطلاعات مالی استفاده می‏کنند و شرکت‏های مشاور سرمایه ‏گذاری، سبد‏گردان‏ها و حتی شرکت‏های سرمایه ‏گذاری که روزانه حجم زیادی اوراق بهادار خرید و فروش می‏کنند جز مشتری این شرکت‏ها به شمار می‏روند. طبیعتا شرکت پردازش اطلاعات مالی هم در ازای اطلاعات پردازش شده به مشتریان خودش از آنها مبلغی را تحت عنوان حق‏الزحمه دریافت می‏کند. برای مشاهده فهرست و مشخصات شرکت‏های پردازش اطلاعات مالی می توان از پایگاه www.Seo.ir  بخش نهادهای مالی تحت نظارت استفاده کنید.

نکات زیر در مورد شرکت‏های پردازش مالی قابل توجه است:

  • شرکت‏های پردازش اطلاعات مالی برای ارئه خدمات به مشتریان خودش با آنها قرارداد منعقد می‏کند. در این قرارداد مواردی هم چون نوع خدماتی که شرکت پردازش اطلاعات مالی به مشتریان ارائه می‏دهد و میزان حق‏الزحمه‏ای که مشتریان باید به شرکت بپردازد به طور شفاف ذکر می‏شود. هم‏چنین در این قرارداد قید می‏شود که اطلاعات مشتری نزد شرکت پردازش اطلاعات مالی محرمانه بماند و شرکت مجاز به افشای این اطلاعات نمی باشد.
  • با توجه به اهمیت اطلاعات در تصمیم‏گیری سرمایه ‏گذاران شرکت پردازش موظف است اطلاعات را از منابع موثق وقابل اطمینان گرد‏آوری کند و روابط بین این اطلاعات را بر اساس فرمول های استاندارد پردازش کند. طبیعتا شرکت پردازش اطلاعات مالی نسبت به صحت و اعتبار اطلاعات و نحوه پردازش آنها در قبال مشتریان خود مسئولیت دارد.

 

  • شرکت پردازش اطلاعات مالی برای گردآوری و تحلیل اطلاعات از نرم افزارهای خاصی استفاده می‏کنند. صحت عملکرد این نرم‏افزار باید توسط افراد متخصص و دارای مدرک سازمان بورس اوراق بهادار به تایید برسد. این شرکت‏ها تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‏کنند.