مشاور سرمایه ‏گذاری

مشاور سرمایه ‏گذاری کیست ؟| قسمت پنجاهم

 

ابتدا باید بگوییم مشاور سرمایه ‏گذاری یا شرکت های مشاوره سرمایه گذاری چه هستند ؟ مشاور سرمایه ‏گذاری به شخصی گفته می‏شود که در قالب قرارداد مشخص، به سرمایه ‏گذار در مورد خرید و فروش اوراق بهادار مشاوره می‏دهد.

به بیان ساده ‏تر مشاور سرمایه ‏گذاری که از تخصص، تجربه و صلاحیت لازم در سرمایه ‏گذاری در بورس برخوردار است به سرمایه ‏گذار کمک می‏کند تا با انتخاب صحیح سهام و انوع اوراق بهادار مناسب با میزان ریسک‏ پذیری خودش بازدهی مناسب بدست بیاورد. مشاوران سرمایه ‏گذاری در واقع از بروز تصمیمات غیرحرفه ‏ای و بعضا شتاب‏زده جلوگیری می‏کنند و زمینه لازم برای ارتقا سطح تحلیل و تصمیم‏گیری آگاهانه در این بازار را فراهم می‏کنند. به این ترتیب نه تنها فرصت سودآوری سرمایه ‏گذاران به ویژه افراد غیرحرفه‏ ای در این بازار افزایش پیدا می‏کند، بلکه از بروز رفتار‏های هیجانی و غیر منطقی در بورس هم جلوگیری می‏شود.

 

چند نکته با توجه به تعریف بالا مشخص می‏شود:

 

  • مشاور سرمایه ‏گذاری موظف است قبل از ارائه خدمات مشاوره‏ای به سرمایه ‏گذار، میزان ریسک‏پذیری وی را ارزیابی نماید. چون سبد سرمایه ‏گذاری برای یک فرد ریسک پذیر متفاوت با سبد سرمایه ‏گذاری برای یک فرد ریسک‏گریز است.

  • در قرار‏دادی که بین سرمایه ‏گذار و مشاور سرمایه ‏گذاری انجام می‏شود مواردی مانند نحوه ارائه خدمات به مشتری، میزان کارمزد دریافتی از مشتری بابت ارائه خدمات مشاوره‏ای و سایر الزاماتی که شرکت سرمایه ‏گذاری و مشتری باید رعایت کنند مشخص می‏شود.

سایت صدتحلیل با رتبه بندی و امتیازدهی به تحلیلگران به شما کمک میکند تا بتوانید بهترین مشاور سرمایه گذاری خود را با توجه به روحیات شخصی و بررسی عملکرد و سوابق گذشته آنها انتخاب کنید . تنها کافیه وارد پروفایل بهترین تحلیلگران در صفحه  https://100tahlil.com/BrokerInfo/ShowAll شوید و هر کدام را که مناسب خود دانستید به عنوان مشاور خود انتخاب کنید .