مشاور سرمایه ‏گذاری

شرکت سبدگردانی | قسمت چهل و نهم

منظور از سبد‏گردانی، سرمایه گذاری در  انواع دارایی‏هاست که یک شخص در آنها سرمایه گذاری کرده است. به عنوان مثال اگر فردی در مجموعه سهام شرکت‏های مختلف و متنوع اوراق مشارکت، اوراق اجاره و دیگر موارد سرمایه گذاری کرده باشد، گفته می‏شود سبد سرمایه گذاری (پورتفوی) آن فرد متنوع است.

همچنین گفتیم یکی از مهم‏ترین روش‏ها برای کاهش ریسک سبد سرمایه گذاری، تنوع و پایش مستمر وضعیت سهام و سایر اوراق بهادار موجود در این سبد است؛ یعنی سرمایه گذار همواره باید با بررسی مستمر عوامل کلیدی اثر‏گذار بر قیمت سهام و سایر انواع اوراق بهاداری که در اختیار دارد تحلیل کند که آیا سهام شرکت الف که در سبد او وجود دارد باز هم امکان رشد در آینده را دارد یا اینکه باید این سهام را بفروشد و به جای آن سهام شرکت دیگری را که فرصت رشد بهتری بر خوردار است خریداری کند.

یکی از اشتباهات متداول بین سهامداران هم دقیقا همین نقطه است که تصور می‏کنند سهام یک شرکت که در مقطعی از زمان سود آور محسوب می‏شد همواره سود آور است، در حالی که تغییر در عوامل اثرگذار بر قیمت سهام می‏تواند یک سهام ارزنده و سود‏آور را به یک سهام نه چندان زیان‏ده تبدیل کند.

بنابراین هر اندازه تعداد سهام موجود در سبد سرمایه گذاری فرد بیشتر باشد ضرورت دارد که سرمایه گذار زمان بیشتری را برای تحلیل وضعیت این سهام اختصاص دهد.

برای افراد علاقه ‏مند در بورس که تخصص یا فرصت کافی برای بررسی مستمر وضعیت سهام موجود در سبد سرمایه گذاری خود ندارند چه راهکاری وجود دارد؟

اولین راهکار، سرمایه گذاری از طریق صندوق‏های سرمایه گذاری است که در قسمت‏های قبلی به تفصیل به آن پرداختیم. (انتخاب یک صندوق سرمایه گذاری مناسب)

اما دومین راهکار استفاده از خدمات سبد‏گردانی است.

تعریف سبد‏گردانی عبارت است از خرید، فروش یا نگهداری اوراق بهادار به نام سرمایه گذار توسط سبد‏گردان به منظور کسب سود.

به تعبیر ساده‏تر در سبد‏گردانی یک شخص حقوقی متخصص بورس که اصطلاحا سبد‏گردان نامیده می‏شود با سرمایه گذار قرار‏دادی منعقد می‏کند و در قالب این قرارداد برای سرمایه گذار و به نام خود او سبدی از انواع اوراق بهادار تشکیل می‏دهد و این سبد را به طور مستمر مدیریت می‏کند. سبد‏گردان به ازای ارائه این خدمات از سرمایه گذار کارمزد دریافت می‏کند. بنابراین شرکت‏های سرمایه گذاری دارای نیروی متخصص در زمینه بورس هستند و به وکالت از سرمایه گذاران اقدام به تشکیل و مدیریت سبد سرمایه گذاری آنها می‏کنند.

لازم به ذکر است شرکت‏های سرمایه گذاری موظف برای فعالیت های خود از سارمان بورس و اوراق بهادر مجوز دریافت کنند و بنابراین فعالیت آنها تحت نظارت سازمان بورس قرار دارد.

با توجه به مفهوم سبد‏گردانی چند نکته قابل توجه است:

تفاوت صندوق سرمایه گذاری و شرکت سبدگردانی

  • 1- مهم‏ترین تفاوت سبد‏گردانی با صندوق‏های سرمایه گذاری این است که در سبد‏گردانی خود سرمایه گذار مستقیما مالک سهام و سایر اوراق بهادار محسوب می‏شود و سبد‏گردان به وکالت از سرمایه گذار اقدام به خرید  و فروش اوراق بهادار می‏کنند. بنابراین سرمایه گذار می‏داند در سبد سرمایه گذاری خودش سهام کدام شرکت و  به چه میزان سهام وجود دارد در حالی که در صندوق‏های سرمایه گذاری فرد به صورت غیر مستقیم مالک سهام و اوراق بهادار خریدار شده توسط صندوق می‏شود. بدین ترتیب سرمایه گذار سهام یا اصطلاحا واحدهای سرمایه گذاری صندوق را خریداری می‏کند و مدیر صندوق با وجوه حاصل از فروش واحد های سرمایه گذاری اقدام به خرید سهام وسایر اوراق بهادار می‏کند.

 

  • 2- سبد‏گردان یک شخص حقوقی است نه یک شخص حقیقی. در حال حاضر علاوه برخی از شرکت‏های کارگزاری که مجوز خدمات سبد‏گردانی را از سازمان بورس اوراق بهادار دریافت کردند، چند سبد‏گردان به صورت مستقل با اخذ مجوز از سازمان بورس تشکیل داده‏اند که سرمایه گذاران با مراجعه به آنها می‏توانند از خدمات آنها بهره‏مند شوند.

توصیه می‏شود از سپردن سرمایه خودتان به افراد حقیقی یا حقوقی که بدون دریافت مجوز از سازمان بورس اقدام به سبد‏گردانی می‏کنند خوداری کنند.

برای مشاهده اسامی و مشخصات شرکت‏های سبد‏گردانی به نشانی www.seo. ir   بخش نهادهای مالی تحت نظارت مراجعه کنید.

وظایف سبدگردان

  • 3- براساس مقرارت سبد‏گردان موظف است قبل از تشکیل سبد سرمایه گذاری میزان ریسک پذیری فرد را ارزیابی کند و سرمایه گذاری مناسب با میزان ریسک پذیری سرمایه گذار تشکیل دهد.

به عنوان مثال سبد‏گردان برای فردی که قدرت ریسک پذیری کمتری دارد عمدتا اوراق مشارکت و اوراق اجاره که بازدهی ثابتی دارد خریداری می‏کند و مبلغ کمتری از سرمایه  فرد را برای خرید سهام که ریسک بیشتری دارد اختصاص می دهد؛ در حالی که بخش عمده سبد یک فرد ریسک پذیر از سهام تشکیل شده است.

قرارداد فی مابین سرمایه گذار و شرکت سبدگردانی

  • 4- سبد‏گردان موظف است برای ارائه خدمات قرارداد مشخصی منعقد کنند. در این قرار‏داد مواردی مثل میزان تعهد سبد‏گردان در قبال سرمایه گذار، میزان کارمزد و هم‏چنین نحوه گزارش دهی سبد‏گردان به سرمایه گذار مشخص می‏شود. لازم به ذکر است میزان کارمزد خدمات سبد‏گردانی بر اساس توافق میان سرمایه گذار وسبد‏گردان و در چارچوب سقف تعیین شده‏ای توسط سازمان بورس مشخص و در قرار‏داد ذکر می‏شود.

 

منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

پایان قسمت چهل و نهم  – تیم صدتحلیل

آدرس سایت :  ۱۰۰tahlil.com🌐