واحد صندوق سرمایه گذاری

فرآیند خرید یونیت یا واحد صندوق سرمایه گذاری چیست؟ | قسمت چهل و هشتم

برای خرید یونیت یا واحد صندوق سرمایه گذاری باید از طریق زیر اقدامات لازم را انجام دهید:

فرآیند صدور (خرید) واحد صندوق سرمایه گذاری

1- مراجعه به یکی از شعب صندوق سرمایه ‏گذاری و دریافت فرم درخواست صدور واحد سرمایه ‏گذاری

برای مشاهده نشانی و اطلاعات تماس صندوق‏های سرمایه ‏گذاری می‏توانید به پایگاه اینترنتی سازمان بورس و اوراق بهادار به نشانی www.seo.ir بخش نهادهای مالی بخش نظارت مراجعه کنید. لازم به ذکر است که صندوق‏های سرمایه ‏گذاری عمدتا توسط شرکت‏های کارگزاری رسمی بورس اداره می‏شوند و بنابراین اغلب این صندوق‏ها در محل دفاتر شرکت‏های کارگزاری مستقر هستند.

2- تکمیل فرم مربوطه و واریز وجه به حساب صندوق

منظور از وجه، مبلغ مورد نیاز برای خرید واحدهای سرمایه ‏گذاری صندوق به علاوه کارمزد صدور واحدهاست. برای مثال اگر فردی متقاضی خرید 10 واحد از صندوق الف باشد و قیمت هر واحد سرمایه ‏گذاری این صندوق هم 150 هزار تومان باشد ، باید بابت صدور این واحدها به علاوه مبلغ اندکی به عنوان کارمزد، به حساب صندوق واریز کند. کارمزد صدور واحدهای سرمایه ‏گذاری به 2 بخش الف: کارمزد ثابت ب: کارمزد متغیر تقسیم می‏شود .
کارمزد ثابت برای صدور واحدهای سرمایه ‏گذاری، فارغ از تعداد واحدها جمعا مبلغ ثابتی(مثلا 2000 تومان) است . یعنی چه یک فرد درخواست صدور 10 واحد سرمایه ‏گذاری داشته باشد و چه 100 واحد سرمایه ‏گذاری ، باید 2000 تومان به عنوان کارمزد ثابت به صندوق پرداخت کند.
کارمزد متغیر هم متناسب با تعداد واحدهای درخواستی سرمایه ‏گذار تعیین می‏شود. در مجموع مبلغ صدور کارمزد زیاد نیست و حتی برخی صندوق‏ها تخفیف‏هایی را هم برای جذب سرمایه ‏گذاران در نظر می‏گیرند.

3- ارائه فرم تکمیل شده به همراه فیش واریزی و مدارک هویتی (شامل شناسنامه و کارت ملی) به صندوق و دریافت رسید

4- صدور واحدهای سرمایه ‏گذاری توسط صندوق و ارائه اعلامیه صدور و گواهی سرمایه ‏گذاری به متقاضی

گواهی سرمایه ‏گذاری در واقع به منزله سندی است که میزان مالکیت فرد از دارایی‏های صندوق و یا به تعبیر بهتر، میزان واحدهای سرمایه ‏گذاری فرد در صندوق را نشان می‏دهد و به همین علت ضروری است که سرمایه ‏گذار در حفظ و نگه داری این گواهی دقت لازم را داشته باشد. هنگام ابطال واحدهای سرمایه ‏گذاری هم ارائه گواهی سرمایه ‏گذاری به صندوق الزامی است.

 

فرایند ابطال (فروش ) واحد صندوق سرمایه گذاری

1- مراجعه به یکی از شعب صندوق سرمایه ‏گذاری و دریافت فرم درخواست ابطال واحد سرمایه ‏گذاری

2- تکمیل فرم مربوطه، ارائه اصل گواهی سرمایه ‏گذاری به همراه مدرک هویتی به صندوق و دریافت رسید از صندوق

3- ابطال واحدهای سرمایه ‏گذاری توسط صندوق و واریز وجوه مربوطه ، پس از کسر کارمزد ابطال به حساب سرمایه ‏گذار، پس از حداکثر 7 روز کاری

کارمزد ابطال واحدهای سرمایه ‏گذاری هم مثل کارمزد صدور واحدها از 2 بخش تشکیل شده است : 1- کارمزد ثابت 2- کارمزد متغیر کارمزد ثابت در ابطال، مثل کارمزد ثابت در صدور ، فارغ از تعداد واحدهای سرمایه ‏گذاری ابطال شده، مبلغ ثابتی ( مثلا 2000 تومان) است؛ اما کارمزد متغیر متناسب با تعداد واحدهای ابطال شده، متغیر است.

4- صدور اعلامیه ابطال، توسط صندوق و تحویل آن به سرمایه ‏گذار

چند نکته در خصوص صندوق‏های سرمایه ‏گذاری

اگر چه سرمایه ‏گذاری از طریق صندوق‏های سرمایه ‏گذاری در مقایسه با سرمایه ‏گذاری مستقیم در بورس از ریسک بسیار کمتری برخوردار است، اما این موضوع به معنی حذف کامل ریسک نیست. سرمایه ‏گذاران باید توجه داشته باشند که تنها صندوق‏های سرمایه ‏گذاری با درآمد ثابت هستند که بازدهی مشخصی را تضمین می‏کنند و درواقع بدون ریسک هستند، اما صندوق‏های سرمایه ‏گذاری در سهام دارای ریسک هستند و بنابراین لازم است سرمایه ‏گذاران در انتخاب صندوق‏ها، بررسی کامل و دقیق را انجام دهند.
سود ناشی از سرمایه ‏گذاری در صندوق‏های سرمایه ‏گذاری و همچنین صدور و ابطال واحدهای سرمایه ‏گذاری صندوق‏ها مثل اوراق مشارکت و اوراق اجاره معاف از مالیات است. بنابراین سرمایه ‏گذار برای صدور و ابطال واحدهای سرمایه ‏گذاری، فقط کافی است که کارمزد پرداخت کند.

دارندگان واحدهای سرمایه ‏گذاری صندوق‏ها هم مثل سهامداران یک شرکت، حقوق ویژه‏ای دارند که از جمله این حقوق می‏توان به موارد زیر اشاره کرد:

– حق انتخاب هیئت مدیره و مدیران صندوق
– مشارکت در تدوین اهداف و سیاست‏های کاری صندوق
– دسترسی به صورت های مالی صندوق
– اظهار نظر در خصوص قراردادهای صندوق با دیگران

صندوق‏های سرمایه ‏گذاری به دلیل نقش بسیار مهمی که در جلب مشارکت افراد تازه وارد و اصطلاحا غیرحرفه ‏ای به بورس دارند، نه تنها در بازار سرمایه ایران، بلکه در همه ی کشورها به صورت گسترده فعالیت می‏کنند.

 

منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

پایان قسمت چهل و هشتم  – تیم صدتحلیل

آدرس سایت :  ۱۰۰tahlil.com🌐