Selection criteria for the investment fund

معیارهای انتخاب صندوق سرمایه گذاری مناسب | قسمت چهل و هفتم

در مطالب قبلی شرح دادیم که صندوق سرمایه گذاری چیست  انواع ان را را شرح دادیم  ( صندوق سرمایه گذاری چیست | قسمت چهل و چهارم )

در حال حاضر بیش از 100 صندوق سرمایه ‏گذاری در بازار سرمایه ایران فعالیت دارند. توصیه می‏شود، سوالی که در اینجا مطرح می‏شود این است که آیا همه صندوق‏های سرمایه ‏گذاری عملکرد یکسانی دارند؟ اگر یکسان نیست چه معیارهایی برای انتخاب یک صندوق سرمایه ‏گذاری مطلوب وجود دارد؟
پاسخ این ‌است که اگرچه همه صندوق‏های سرمایه ‏گذاری از افراد متخصص و مورد تایید در زمینه سرمایه ‏گذاری تشکیل شده و تحت نظارت بورس هم فعالیت می‏کنند، اما همه این صندوق‏ها لزوما عملکرد یکسانی ندارند و برخی نسبت به بقیه موفق‏ترند. نگاهی اجمالی به ارزش روز واحد‏های سرمایه ‏گذاری این صندوق‏ها به خوبی نشان می دهد که عملکرد صندوق‏ها یکسان نیست.

معیارهای انتخاب صندوق سرمایه ‏گذاری

۱. عملکرد صندوق

یکی از معیار‏های ارزیابی عملکرد صندوق، میزان رشد ارزش واحد (یونیت) سرمایه ‏گذاری صندوق در مقایسه با دوره فعالیت آن صندوق است‌. گفتیم که ارزش پایه سرمایه ‏گذاری صندوق ۱۰۰ هزار تومان است. حالا اگر به فرض مثال ارزش واحد سرمایه ‏گذاری “الف” در مدت یکسال فعالیت از ۱۰۰ هزار تومان به ۱۵۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده باشد، این صندوق در مقایسه با صندوق “ب” که ارزش واحد سرمایه ‏گذاری آن در یک سال فعالیت به ۱۳۰ هزار تومان رسیده، عملکرد موفق‏تری داشته است چون ‌میزان بازدهی یکساله صندوق “الف” ۵۰% و میزان بازدهی صندوق “ب” ۳۰% بوده است.
البته در مقایسه صندوق‏ها باهم باید به این ‌نکته مهم توجه داشت که زمان‌ شروع فعالیت صندوق‏ها متفاوت است و ارزیابی عملکرد صندوق باید با توجه به طول دوره عمر فعالیت آن صندوق انجام شود. نکته مهم دیگر در ارزیابی عملکرد یک صندوق، میزان نوسانات ارزش واحد‏های سرمایه ‏گذاری صندوق است.
صندوقی که در دوره ی فعالیت خودش با آهنگ مناسب و مستمری رشد داشته باشد، در مقایسه با صندوقی که با هر اتفاق در بازار دچار نوسانات شدید شده است، ریسک ‌کمتری دارد.

۲. توجه به سبد سرمایه ‏گذاری صندوق

یکی از موارد مهمی که افراد در هنگام انتخاب صندوق باید در نظر بگیرند، میزان انطباق سبد سرمایه ‏گذاری صندوق با فرصت های سرمایه ‏گذاری است. بر فرض مثال اگر فردی در شرایط رونق بورسی بخواهد صندوقی را برای سرمایه ‏گذاری انتخاب کند، طبیعتا در این شرایط صندوقی که سهام بیشتری در اختیار دارد امکان رشد بیشتری هم دارد چون بخاطر رونق بورس، قیمت سهام ‌در حال افزایش است در این شرایط صندوقی که بخش عمده دارایی‏های آن را اوراق مشارکت تشکیل می‏دهد،گزینه مناسبی برای سرمایه ‏گذاری نیست؛ به این دلیل که بازده اوراق مشارکت ثابت است و رونق بورس تاثیری در افرایش بازده صندوق ندارد. در مقابل، در شرایط رکود بورس صندوقی که اوراق مشارکت بیشتری در سبد سرمایه ‏گذاری خود دارد، گزینه مناسب‏تری برای سرمایه ‏گذاری است، زیرا بازده مشخص و تضمین ‌شده نصیب سرمایه ‏گذار می‏شود.
اطلاعات مربوط به ترکیب سبد سرمایه ‏گذاری صندوق‏های سرمایه ‏گذاری بصورت مستمر و به روز در سایت اختصاصی هر یک ‌از صندوق‏ها منتشر می‏شود.

۳. توجه به نوع و ماهیت صندوق

قبلا عنوان شده که برخی صندوق‏ها، صندوق‏های با درآمد ثابت و بدون ریسک هستند، در حالی که برخی دیگر از صندوق‏ها یعنی صندوق‏های سرمایه ‏گذاری در سهام دارای ریسک هستند. بر این اساس سرمایه ‏گذار باید با در نظر داشتن میزان ریسک پذیری خود نسبت به انتخاب صندوق اقدام کند.
فردی که تمایل به پذیرش ریسک ‌ندارد بهتر است در صندوق‏های با درآمد ثابت سرمایه ‏گذاری کند اما یک سرمایه ‏گذار ریسک‌پذیر میتواند صندوق سرمایه ‏گذاری در سهام را انتخاب کند.

 معیار انتخاب صندوق سرمایه گذاری

۴. در دسترس بودن شعب صندوق

در حال حاضر برای خرید و فروش یا به تعبیر دقیق‏تر، صدور و ابطال واحد‏های سرمایه ‏گذاری صندوق‏ها، مراجعه ی حضوری الزامی است. به همین دلیل در دسترس بودن شعب صندوق می‏تواند فرایند صدور و ابطال واحد‏های سرمایه ‏گذاری را راحت‏تر ‌کند.

۵. بررسی عملکرد گذشته مدیران سرمایه ‏گذاری صندوق

مدیران سرمایه ‏گذاری صندوق‏ها در عملکرد صندوق نقش اساسی ایفا می‏کنند. با توجه به اینکه به کارگیری منابع صندوق‏ها، نیازمند اطلاعات، دانش، شناخت بازار و تجربه است و از آنجا که تصمیمات یک‌ مدیر توانمند مستقیما در عملکرد صندوق موثر است، بررسی وضعیت و سابقه مدیران سرمایه ‏گذاری صندوق‏ها می‏تواند میزان توانمندی و موفقیت صندوق را تا حدودی مشخص کند.

۶. در نظر داشتن هزینه های صندوق

اگرچه بخش عمده‏ای از هزینه ‏های صندوق که شامل کارمزد صدور یا ابطال واحد‏های سرمایه ‏گذاری است، به لحاظ قانونی بین همه صندوق‏ها یکسان است، اما برخی صندوق‏ها برای اینکه جذابیت بیشتری برای سرمایه ‏گذاران ایجاد کنند، تخفیف‏هایی را در میزان ‌کارمزد خود در نظر می‏گیرند. میزان هزینه‏ها در هریک از صندوق‏ها به ویژه وقتی مبالغ سرمایه ‏گذاری و دفعات صدور و ابطال واحد‏های سرمایه ‏گذاری افزایش پیدا می‏کند، میتواند یکی از معیار‏های مهم ‌برای انتخاب صندوق باشد.

۷. استفاده از کمک مشاوران سرمایه ‏گذاری

امروزه خوشبختانه در بورس شرکت هایی تحت عنوان شرکت‏های مشاوره سرمایه ‏گذاری با کسب مجوز از سازمان بورس تشکیل شدند که می‏توانند با اخذ مبلغی به عنوان‌ حق مشاوره به سرمایه ‏گذاران در حوزه های مختلف سرمایه ‏گذاری،خدمات مشاوره‏ای بدهند.
این شرکت‏ها با بررسی موارد متعدد از جمله ویژگی‏های شخصیتی و میزان ریسک‌پذیری سرمایه ‏گذار، طول دوره سرمایه ‏گذاری و … گزینه‏های مناسب سرمایه ‏گذاری را به فرد پیشنهاد می‏دهند.

یکی از مواردی که سرمایه ‏گذار میتواند از‌ خدمات شرکت های مشاوره سرمایه ‏گذاری استفاده کند، مشاوره در خصوص انتخاب صندوق سرمایه ‏گذاری مناسب است. برای مشاهده اطلاعات و نشانی شرکت‏های سرمایه ‏گذاری دارای مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار می‏توانید به پایگاه اینترنتی سازمان بورس به نشانی www.seo.ir مراجعه کنید.

 

منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

پایان قسمت چهل و هفتم  – تیم صدتحلیل

آدرس سایت :  ۱۰۰tahlil.com🌐