انواع صندوق های سرمایه گذاری | قسمت چهل و پنجم

در این قسمت می خواهیم در مورد انواع صندوق های سرمایه گذاری صحبت کنیم . در قسمت قبل توضیح دادیم که صندوق سرمایه گذاری چیست و برای چه افرادی مناسب است که پول خود را در این صندوق ها سرمایه گذاری کنند.  ( صندوق سرمایه گذاری چیست | قسمت چهل و چهارم )

انواع صندوق های سرمایه گذاری

تنوع صندوق‏ ها متناسب با علایق و سلیقه سرمایه گذاران از جمله مزایای صندوق‏ های سرمایه گذاری است که قبلا به آن اشاره شد. در حال حاضر بیش از صد صندوق سرمایه گذاری فعال در بازار سرمایه فعال است؛ اما در یک تقسیم بندی کلی، صندوق‏های سرمایه گذاری به 2 گروه اصلی طبقه بندی می‏شوند:
 صندوق‏ های سرمایه گذاری با درآمد ثابت
 صندوق‏ های سرمایه گذاری در سهام

1) صندوق‏ های سرمایه گذاری با درآمد ثابت

همانطور که از اسم این صندوق‏ها مشخص است، این صندوق‏ها حداقل بازده تضمین شده ‏ای را نصیب سرمایه گذاران خود می‏کنند. بنابراین افرادی که واحدهای سرمایه گذاری صندوق‏های با درآمد ثابت را خریداری می‏کنند‏، درواقع سرمایه گذارانی کم ریسک هستند و انتظار دارند حداقل بازدهی تضمین شده ای را به دست آورند.
به همین علت مدیران این صندوق‏های سرمایه گذاری هم منابع مالی حاصل از فروش واحدهای سرمایه گذاری را عمدتا به خرید اوراق بهادار بدون ریسک یا کم ریسک مثل اوراق مشارکت، اوراق اجاره و دیگر موارد اختصاص می‏دهند تا بتوانند سود تضمین شده‏ای را برای سرمایه گذاران محقق کنند.
باتوجه به اینکه صندوق‏های سرمایه گذاری با درآمد ثابت، اغلب در اوراق مشارکت و اوراق اجاره سرمایه گذاری می‏کنند، بنابراین در طول سال هم به طور مستمر سودهای نقدی دریافت می‏کنندکه این سود‏ها را به نسبت میزان سرمایه دارندگان واحدهای سرمایه گذاری، بین آنها تقسیم می‏کنند. دارندگان واحدهای سرمایه گذاری این نوع صندوق‏ها هم مثل دارندگان سهام از 2 محل امکان کسب بازدهی دارند:

1 – دریافت سود نقدی

2 – افزایش ارزش واحد سرمایه گذاری صندوق

 

لازم به ذکر است که صندوق‏های با درآمد ثابت دارای ضامن نقد‏‎‏شوندگی و ضامن جبران خسارت احتمالی هستند و بنابراین پیش بینی ‏های لازم برای پرداخت سود و همچنین اصل سرمایه افراد در این صندوق‏ها انجام می ‏شود.

چرا خودمان اوراق نخریم ؟!

شاید این سوال مطرح شود که اگر قرار است این صندوق‏ها هم در اوراق بهادار بدون ریسک مثل اوراق مشارکت سرمایه گذاری کنند، چرا خودمان مستقیما برای خرید اوراق اقدام نکنیم؟

پاسخ این است که اولا صندوق‏های سرمایه گذاری با درآمد ثابت به جای خرید یک نوع اوراق مشارکت با بازده مشخص، در ترکیب متنوعی از اوراق مشارکت با بازده های متنوع سرمایه گذاری می‏کنند و این امر امکان کسب بازدهی بیشتری را برای سرمایه گذاران صندوق در مقایسه با خرید یک نوع اوراق مشارکت فراهم می‏کند. به علاوه فروش اوراق مشارکت به صورت مقطعی انجام می‏شود و ممکن است فرد در زمان انتشار این اوراق، مبلغی برای سرمایه گذاری در اختیار نداشته باشد، در حالی که فروش واحد‏های سرمایه گذاری صندوق‏ها به صورت مستمر انجام می‏شود و سرمایه گذار هر زمان که مبلغی برای سرمایه گذاری در اختیار داشته باشد، می‏تواند از طریق این صندوق ‏ها اقدام به سرمایه گذاری کند.

2) صندوق‏های سرمایه گذاری در سهام

برخلاف صندوق‏های سرمایه گذاری با درآمد ثابت، صندوق‏های سرمایه گذاری در سهام بخش عمده منابع مالی خود را در سهام شرکت‏ها سرمایه گذاری می‏کنند. بنابراین ریسک سرمایه گذاری در این صندوق‏ها در مقایسه با صندوق‏های با درآمد ثابت بیشتر و همچنین دارای بازدهی بیشتر است. برای افرادی که دارای قدرت ریسک پذیری بالاتری هستند و در عین حال تخصص و یا فرصت کافی برای سرمایه گذاری در بورس ندارند، سرمایه گذاری در این صندوق‏ها می‏تواند مطلوبیت بیشتری داشته باشد.
البته با گذشت زمان هرچه عملکرد صندوق موفق تر و سودآوری بیشتری داشته باشد، ارزش واحدهای آن صندوق هم افزایش پیدا می‏کند و در مقابل هم اگر صندوق عملکرد مناسبی نداشته باشد و سبد سرمایه گذاری مناسبی تشکیل نداده باشد، ممکن است ارزش واحدهای سرمایه گذاری صندوق رشد مناسبی نداشته باشد و حتی کاهش هم داشته باشد.
همچنین می‏توانید لیست صندوق‏های سرمایه گذاری را در سایت www.fipiran.ir مشاهده کنید.

انواع صندوق های سرمایه گذاری

 

منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

پایان قسمت چهل و پنجم  – تیم صدتحلیل

آدرس سایت :  ۱۰۰tahlil.com🌐