گزارش هفتگی از زبان تحلیلگران

خبرساز ترین سهم های هفته گذشته + تحلیل شاخص کل + مجامع پیش رو

دو اتفاق بسیار مهم , بازار بورس را در هفته گذشته تحت تاثیر قرار داد و باعث شد شاخص کل افت شدیدی داشته باشد !

ابتدای هفته با توجه به سیستم جدید انتشار اطلاعات ناشران، حذف دو عامل مهم تصمیم گیری EPS و P/E از سایت سازمان بورس (TSETMC.COM) باعث شد همان ابتدای هفته بازاری منفی  و هیجانی را شاهد باشیم.

معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه توقف طولانی مدت نمادها از مشکلاتی بود که به واسطه انتشار پیش‌بینی EPS با آن روبرو بودیم، عنوان کرد: در دستور العمل جدید، توقف طولانی مدت نمادها به حداقل رسیده است. بسیاری از نمادها به دلیل عدم ارایه پیش‌بینی سود یا تعدیل بیش از 20 درصد که معمولا همراه با ابهامات اساسی بود، متوقف می شدند که از این پس شاهد آن نخواهیم بود.

ناآرامی های اخیر کشور در شهرهای مختلف هم مزید بر علت شد تا طی دو روز ابتدایی هفته شاخص کل با اصلاح 2400 واحدی مواجه شود . به گونه ای که یادآور یکشنبه سیاه دی ماه سال 92 بود. البته حمایت حقوقی ها از بازار و خریدهای مکرر آنان باعث شد تا کمی از فشار فروش در روزهای ابتدایی کاهش بیابد. 

خبرساز ترین سهم های هفته گذشته

در این روزهای منفی , بازگشایی نماد بانک سینا (وسینا) از اتفاقات مهم این هفته بود که صف خرید آن در در بازار چشم نوازی می کرد و با معامله 45 میلیون سهمی جز نمادهای مورد توجه بازار این هفته بود. این در حالی است که اکثر نمادهای بانکی همچون وبصادر، دی، وتجارت، وگردش، وپست و چند نماد دیگر مدت هاست که بسته هستند و کام سهامداران خود را تلخ نموده اند.

نماد ذوب آهن (ذوب) این هفته هم خبر ساز بود. این سهم در روز دوشنبه با صف خرید سنگین مواجه شد که برخی فعالان بازار دلیل آن را خرید سهام ذوب توسط فولاد مبارکه اصفهان (فولاد)عنوان کردند. اما دکتر بهرام سبحانی مدير عامل فولاد مبارکه اصفهان آب پاکی را روی دست سهامداران ذوب ریخت و اظهار داشت: ذوب آهن اصفهان مادر صنعت ايران است و برای موفقیت آن پشتیبانی و همکاری میکنیم ولی در شرايط فعلی برنامه ای برای خريد سهام آن شرکت نداريم.

در گروه ماشین آلات و دستگاه هاي برقی  بترانس پس از برگزاري مجمع عادی بطور فوق العاده متعادل و کم حجم به گردونه دادوستدها بازگشت( مجمع چیست و انواع مجامع ؟ )

شایعاتی مبنی بر تعیین تکلیف انتقال شرکت پارس آنلاین و بازگشایی نماد های وب در بازار به گوش می رسید. البته این سهم از نوسانات منفی بازار جان سالم به در برده و باعث شده که سهامداران این سهم حداقل قیمت سهامشان تغییری نکند!

از اخبار مهم بازار این هفته دیگر پیرامون دو نماد شپلی و شمواد بود. این دو شرکت که شمواد از زیرمجموعه های شپلی به حساب می آیند از بازار بورس اخراج شدند و آماده انتقال به بازار فرابوررس شدند.

در روز چهارشنبه قبل از شروع بازار نماد وپترو با توجه به افشاي اطلاعات با اهميت متوقف شد و در ادامه بازار با رشد حدود 6 درصدی به گردونه معاملات بازگشت.

شاخص کل در پایان این هفته در ارتفاع 95.929 واحدی قرار گرفت که نسبت به هفته قبل با کاهش چشم گیر 1300 واحدی مواجه شد.

تحلیل تکنیکال شاخص کل

با توجه به رشد نزدیک به 10 هزار واحدی شاخص از اواسط آبان تا به امروز، نیاز به اصلاح در شاخص کل به شدت دیده می شد. دو عامل مهم که در بالا ذکر شد مزید بر علت شد تا این اصلاح کمی تسریع یابد و شکل هیجان به خود بگیرد.

به نظر می رسد هدف اول این اصلاح 0.236 درصدی فیبوناتچی و چنگال اندرو باشد که محدوده 93.269 تا  93.100 شامل می شود.

البته بسته شدن باندهای بولینگر نشان از کاهشی بودن شدت این اصلاح است. 

تحلیل شاخص کل - هفته دوم دی ۹۶

مجمع پیش رو شرکت های بورسی و فرابورسی 

در هفته سوم دی ماه 96 نماد های زیر مجمع خواهند داشت .

مجامع پیش رو هفته سوم دی

نگارنده :‌ محسن تقی نژاد – تحلیلگر بازار های مالی  ( پروفایل در سامانه صدتحلیل )