واحد صندوق سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت و سهامی

صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک

صندوق های سرمایه‌گذاری (که عمدتا توسط کارگزاران بورس تأسیس می‌شود) تحت نظارت سازمان بورس فعالیت می‏کنند و وجوهی را که سرمایه‌گذاران در اختیـار آنها قرار می‌دهند، در سبد متنوعـی از سهام و سایـر اوراق بهادار سرمایـه‌گذاری می کنند ؛ بنابرایـن، بازده مناسب تری نسبت به سپرده گذاری در بانک را نصیب سرمایه گذاران کرده و ریسک سرمایه گذاری در بورس را برای غیرحرفه ای ها، کاهش می دهند.
در صورتی که به دلایل مختلف ( عدم اطلاعات کافی در مورد بورس، ضیق وقت و …) قصد ندارید به طور مستقیم به خرید و فروش سهام بپردازید بهترین جا برای سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری هستند.

شما با سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک (از طریق خرید واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق)، در حقیقت یک سبد سرمایه‌گذاری را تشکیل می‌دهید که این سبد، به طور دائم تحت نظارت و مدیریت افراد متخصص و خبره است.

صندوق‌ سرمایه‌گذاری در اوراق با درآمد ثابت چیست؟

انواع متعددی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری براساس نوع اوراق بهاداری که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند و هر کدام نیز اهدافی متفاوتی را دنبال می‌کنند.
در ایران صندوق‌های سرمایه‌گذاری در گروه صندوق با درآمد ثابت و صندوق سهام در حال فعالیت هستند.
این صندوق‌ها وجوه دریافتی از سرمایه‌گذاران را در پرتفویی (سبدی) از اوراق بهادار با درآمد ثابت (شامل انواع اوراق قرضه، اوراق مشارکت و انواع اوراق بدهی) سرمایه‌گذاری و آن را اداره می‌کنند. ویژگی خاص این صندوق‌ها این است که ریسک آنها پایین است و زمان‌بندی پرداخت سودها و اصل سرمایه توسط آنها از اطمینان بالایی برخوردار است؛ اما سود آن‏ها نسبت به صندوق سهام کمتر است
اما صندوق سهام وجوه دریافتی از سرمایه‌گذاران را در پرتفویی (سبدی) قرار می‏دهد و با آن به خرید و فروش سهام در بازار بورس اوراق بهادار می پردازد . ویژگی خاص این صندوق‌ها این است که ریسک آنها بالاتر از صندوق درآمد ثابت است اما سود آن‏ها نسبت به صندوق سهام بیشتر است
صندوق‏های درآمد ثابت امروزه حدود 23-30 % و صندوق های در سهام سودی بین -10 (منفی 10) الی 60% سود را نصیب سرمایه گذاران خود می‏کنند.

 

چگونه می‏توان از خرید سهام صندوق‌ سرمایه‌گذاری سود کرد؟

کسانی که سهام یا واحد سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری را خریداری نمایند از سه محل بازدهی کسب می‌کنند:

1. افزایش ارزش خالص دارایی‌ها یا NAV
2. دریافت سود تقسیمی سالانه صندوق
3. دریافت سود سرمایه‌ای حاصل از خرید و فروش اوراق بهادار توسط صندوق.
معمولاً صندوق ها این امکان را به شما می دهند که به جای دریافت سود نقدی، آن را دوباره در خود صندوق، سرمایه گذاری کنید و بدین ترتیب مالک تعداد بیشتری از واحدهای صندوق شوید.

صندوق های سرمایه گذاری

 

آیا سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک از سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس مطمئن‌تر است؟

باتوجه به این که اکثر افرادی که تازه به بورس وارد شدند، در چند ماه و حتی چند سال اول سرمایه گذاری عمدتا با ضرر مواجه می شوند ( به دلیل عدم اطلاعات و دانش کافی، عدم داشتن یک مشاور خرید و فروش، اشتیاق کاذب ماه های اول برای خرید و فروش سهام و …)؛ بنابراین می‌توان گفت ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک از ریسک سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس کمتر است ؛ اما به دلیل افزایش ریسک سرمایه گذاری مستقیم در بورس، امکان کسب سود نسبت به صندوق افزایش می‎‏یابد
چه‏گونه میتوان یک صندوق سرمایه گذاری مناسب انتخاب کرد؟
1. بررسی وضعیت صندوق‌ها با مراجعه به سایت seo.ir/ و استفاده از گزارش‌های عملکرد هفتگی، ماهانه، سه‌ماهه و …. صندوق‌ها.
2. بررسی روند نوسانات صندوق‌ها با مراجعه به نمودارهای NAV و بررسی روند آن در طول دوره‌ی فعالیت (روند اگر صعودی باشد با نوسان کم مطلوب‌تر است)
3. بررسی میزان ترکیب دارایی صندوق‌ها (صندوقی که ترکیب دارایی متنوع‌تری داشته باشد ریسکش کمتر است)

چگونه می‏توان‏ سهام صندوق‌ سرمایه‌گذاری خرید و فروش کرد؟

واحدها یا یونیت‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری توسط نمایندگان مدیر صندوق صادر و ابطال می‌شود.
بنابراین کسانی که متقاضی خرید یا فروش اوراق باشند، می‌توانند با مراجعه مستقیم یا غیرمستقیم به مدیر صندوق درخواست خرید یا فروش اوراق را بدهند
با مراجعه به سایت‌   www.fipiran.com یافتن لیست صندوق‌ها و مشخصات تماس و آدرس سپس مراجعه حضوری به یکی از شعب صندوق اقدام به سرمایه گذاری در صندوق خواهید کرد

مزایای صندوق های سرمایه گذاری

1. مدیریت حرفه ای:

یکی از مزایای مهم صندوق های سرمایه گذاری آن است که توسط گروهی از تحلیل گران و افراد حرفه ای مدیریت می شوند و همین مساله نکته ی بسیار مهمی برای سرمایه گذاران به ویژه سرمایه گذاران خرد و غیر حرفه ای به شمار می رود.

2. تنوع:

براساس تئوری های مالی با افزایش تنوع در سرمایه گذاری می توان خطر سرمایه گذاری را کاهش داد و کاهش قیمت یک سهم را با افزایش در سایر اوراق بهادار جبران کرد. معمولاً سبد صندوق های سرمایه گذاری بزرگ حاوی ده ها سهم و یا اوراق مشارکت متنوع است تا خطر سرمایه گذاری به حداقل برسد.

3. سادگی:

سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری ساده است و نیازی به تحلیل های پیچیده ندارد.

ETF چیست؟

“ETF” ها از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس هستند.
بر خلاف صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک که “NAV” هر واحد در پایان روز محاسبه و مبنای خرید و فروش قرار می‌گیرد،”ETF” ها را می‌توان همانند یک سهم در بازار سرمایه معامله کرد و قیمت آن در نتیجه ی عرضه و تقاضا مشخص می شود.

برای سرمایه گذاری در صندوق‌های ETF باید کدمعاملاتی خود را از طریق یکی از کارگزاران رسمی بورس دریافت کنید و واحدهای این صندوق‌ها را مانند سهام خریداری نمایید.

 

 ✅  اگر به سرمایه گذاری در این صندوق ها علاقه مند شدید , فرصت پذیره نویسی در ” صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت (ETF) فیروزه آسیا ” را از دست ندهید .

 ✅ تاریخ پذیره نویسی : ۴ الی ۶ دی ماه ۹۶

 ✅ دارای بازارگردان

اطلاعات بیشتر در  https://goo.gl/oyzbyk

 

تیم صدتحلیل