اصطلاحات رایج در بازار سرمایه چیست؟

با اصطلاحات بورسی و مالی آشنا شوید |‌ قسمت چهلم

اصطلاحات رایج در بازار سرمایه را در قسمت قبل توضیح دادیم و در این قسمت در مورد اصطلاحات بورسی و مالی  صحبت می کنیم که اساس سرمایه گذاری در بورس هستند و با دانستن این اصطلاحات علاوه بر سهامدار خوبی بودن میتوانید تحلیلگر خوبی هم باشید !

در این بخش به ترازنامه، صورت سود و زیان، EPS ، DPS ، P/E ، پیش‏بینی سود، تعدیل سود، صف خرید و صف فروش اشاره میکنیم 

رایج ترین اصطلاحات بورسی و مالی:

1) ترازنامه چیست ؟

طبیعتا برای یک سرمایه ‏گذار مهم است که بداند اصطلاحات رایج در بازار سرمایه چیست؟ و شرکتی که قصد دارد در آن سرمایه‌گذاری کند؛ میزان دارایی‏ ها، بدهی‌ها و تعهدات شرکت به بانک‌ها و .. چقدر است؟ آنچه که به عنوان سرمایه سهامداران شرکت یا اصطلاحا حقوق صاحبان سهام، چقدر است؟
همه این اطلاعات، در ترازنامه شرکت قابل مشاهده است.

2) صورت سود و زیان چیست ؟

صورت سود و زیان، بیانگر میزان سود یک شرکت در پایان سال مالی است.
هر اندازه میزان سودآوری یک شرکت در مقایسه با قیمت سهام آن شرکت در بورس بیشتر باشد، می تواند یکی از نشانه های ارزنده بودن سهم باشد.

اما چگونه می شود از میزان سودآوری یک شرکت مطلع شد؟

شرکت‏ ها موظفند در پایان سال مالی، صورت صورت و زیان خود را منتشر و از این طریق، میزان سودآوری خود را به سهامداران اطلاع دهند.

 

 اصطلاحات رایج در بازار سرمایه چیست؟

3) EPS (سود هر سهم) چیست ؟

EPS مخفف شده‏ ی (Earn Per Share ) به معنای سود هر سهم می‏باشد.
اگر کل سودی را که شرکت در پایان سال مالی خود بدست می آورد، بر تعداد سهام منتشر شده توسط شرکت تقسیم کنیم، عدد حاصل بیانگر سود هر سهم است.

برای مثال:

اگر براساس اطلاعات مندرج در صورت سود و زیان، کل سود خالص شرکت در پایان سال مالی 500 میلیون تومان و تعداد سهام شرکت هم یک میلیون سهم باشد، سود هر سهم 500 تومان خواهد بود:

 

“500،000،000” /(“1،000،000” )= “500”

4) DPS (سود تقسیمی هر سهم) چیست ؟

DPS مخفف شده‏ی (Divide Per Share ) به معنای سود تقسیمی هر سهم می‏باشد.
شرکت‏ ها، لزوما همه سودی را که در پایان سال مالی بدست می آورند، بین سهامداران توزیع نمی‏کنند و بخشی از آن را برای اجرای برنامه‏ های توسعه‏ای شرکت، نگه می‏دارند.
میزان سودی که به ازای هر سهـم بین سهامداران توزیع می شود، سود تقسیمی هر سهم یا اصطلاحا DPS می‏گویند.
تصمیم‏گیری درخصوص میزان تقسیم سود، در مجمع عادی سالیانه و با رأی گیری از سهامداران انجام می‏شود.
سود تقسیمی هر سهم، به افرادی تعلق می‏گیرد که در زمان برگزاری مجمع شرکت، سهام آن شرکت را در اختیار داشته باشنـد.

5) P/Eچیست؟

P/E یا نسبت قیمت به سود که P حرف اول کلمه Price و E حرف اول کلمه EPS به معنای سود می‏باشد.
یكی از افزارهای قدیمی و پراستفاده منظور ارزش‏گذاری سهام است. محاسبه ی P/E بسیار ساده است اما تفسیر آن عملا دشوار است.
برای محاسبه ی P/E آخرین قیمت روز سهام یك شركت به سود هر سهم (EPS) آن تقسیم می شود .
به عنوان مثال برای شرکت زیر P/E برابر است با:

“1138” /(“60” )= “18.97”

نباید تنها با اتکا به P/E سهام خرید

یكی از اشتباهاتی كه سرمایه گذاران مرتكب می شوند خرید سهام صرفا به اتكای P/E بالا یا پایین است. اگر سهمی P/E بالا داشته باشد هیچ تضمینی وجود ندارد كه بعدا به سرعت پایین نیاید. اگر سهمی P/E پایین داشته باشد هیچ تضمینی وجود ندارد كه بعدا به سرعت بالا بیاید.گاهی ممکن چندین ماه یا سال طول بکشد که P/E سهم رو به بالا حرکت کند.

6) پیش بینی سود

شرکت‏ها معمولا در پایان هر سال مالی، بودجه سال آینده خود را منتشر می‏کنند. یکی از مهم‏ترین اطلاعات مندرج در بودجه شرکت‏ها، پیش‏بینی مقدار سود هر سهم آنان است.
به عنوان مثال، شرکت الف در پایان سال 1391 پیش‏بینی می کند که در پایان سال مالی 1392، به ازای هر سهم، 100 تومان سود بدست آورد. این پیش‏بینی برای سرمایه‏ گذاران حائز اهمیت است، زیرا می‏تواند چشم انداز شرکت را حداقل برای یک سال آینده، مشخص نماید.

7 ) تعدیل سود پیش‏بینی شده

شرکت ‏های پذیرفته شده در بورس موظفند در دوره‏ های سه ماهه عملکرد واقعی خود را بررسی کرده و ضمن مقایسه عملکرد واقعی با بودجه پیش‏بینی شده، پیش‏بینی جدید خود از میزان سودآوری شرکت را براساس عملکرد واقعی به بازار منعکس کنند.

به عنوان مثال:

شرکت الف پیش‏بینی کرده است که در پایان سال مالی 1392، 100 تومان سود به ازای هر سهم بدست آورد. اما پس از گذشت سه ماه از فعالیت شرکت پیش‏بینی خود را تغییر داده و از 100 تومان به 110 تومان (مثلا به دلیل کاهش هزینه‏های مواد اولیه) افزایش می‏دهد و یا باید به 95 تومان (به دلیل افزایش مالیات شرکت توسط دولت) کاهش یابد.
تغییرات این چنینی در سود پیش‏بینی شده را اصطلاحا تعدیل سود می گویند.
اولی ( از 100 تومان به 110 تومان) تعدیل مثبت و دومی (از 100 تومان به 95 تومان) تعدیل منفی نام دارد.

 

اصطلاحات بورسی و مالی

 

8) صف خرید

وقتی حجم تقاضا برای یک سهم در بورس از حجم عرضه آن سهم بیشتر باشد، برای آن سهم صف خرید تشکیل می شود. تشکیل صف خرید برای یک سهم نشان‏دهنده تمایل سرمایه‏ گذاران به آن سهم است.

برای مثال:

انتشار خبری درخصوص آزادسازی نرخ سیمان، یا کاهش مالیات شرکت‏های خودرو ساز می‌تواند موجب انتظار سرمایه‌گذاران برای سودآوری شرکت‌های سیمانی و در نتیجه، تشکیل صف خرید و افزایش قیمت سهام شرکت‌های سیمانی را بدنبال خواهد داشت.

 

9) صف فروش

در نقطه مقابل، وقتی حجم عرضـه یک سهم در بورس بیشتر از حجم تقاضا برای آن سهم باشد، برای سهم مذکور صف فروش شکل می‏گیرد. تشکیل صف فروش برای یک سهم، می تواند حاکی از بی‏رغبتی سرمایه‏ گذاران به آن سهـم است.
برای مثال، انتشار خبری درخصوص افزایش تعرفه واردات خودروهایی لوکس، یا کاهش کارمزد شرکت‏ های رایانه‏ ای می‌تواند موجب انتظار سرمایه‌گذاران برای سودآوری شرکت‌های خودرویی و رایانه ‏ای ابهام ایجاد کند و در نتیجه، تشکیل صف فروش و کاهش قیمت سهام شرکت‌های خودرویی و رایانه‏ ای را به دنبال خواهد داشت.

 

منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

پایان قسمت چهلم  – تیم صدتحلیل

آدرس سایت :  ۱۰۰tahlil.com🌐