افزایش سرمایه در بازار بورس

افزایش سرمایه در بازار بورس چه راهکاری دارد ؟ | قسمت سی و هفت

انواع روش ‏های افزایش سرمایه را در این بخش به شما خواهیم گفت و قصد داريم يك نوع ديگر از اوراق بهادار قابل داد و ستد در بورس را به شما معرفي كنيم. اوراق بهاداري كه به نوعي وابسته به سهام محسوب مي‏شود . اسم اين ورقه بهادار، گواهي حق‏ تقدم خريد سهام است.

افزایش سرمایه در بازار بورس چیست و چرا انجام می شود ؟

هرگاه شرکت برای توسعه فعالیت‌های خود (مثلا تاسیس یک خط تولید جدید یا تاسیس یک کارخانه دیگر و …) به منابع مالی جدید نیاز داشته باشد، سهامداران شرکت موضوع افزایش سرمایه را در جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده مورد بررسی و رأی‌گیری قرار می‌دهند تا سرمایه شرکت به میزان مورد نظر افزایش پیدا کند.

انواع روش های افزایش سرمایه در بازار بورس

از محل سود انباشته و اندوخته (در قالب سهام جایزه)

از محل آورده نقدی و مطالبات (در قالب حق تقدم)

از محل صرف سهام

افزایش سرمایه در بازار بورس از محل سود انباشته و اندوخته : 

در این روش شرکت سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه را به سهامداران می‌دهد. (برای این کار نیازی به پرداخت وجه توسط سهامداران نمی‌باشد)

اما دلیل این کار چیست؟

چون شرکت سود انباشته قابل توجهی دارد، تصمیم می‌گیرد از محل سود انباشته افزایش سرمایه خود را انجام دهد.

شرکت پس از افزایش سرمایه، سود سهم را در قالب سهام جایزه به سهامداران خود پرداخت می‌کند. ( که عموما پس از چند ماه به صورت خودکار به پورتفوی سرمایه گذاری اضافه خواهد شد)

قیمت سهم پس از افزایش سرمایه:

پس از افزایش سرمایه برآورد قیمت جدید سهام را می‌توان به صورت زیر محاسبه کرد:

Capital-increase (1)

به عنوان مثال فرض کنید قیمت یک شرکت قبل از بسته شدن( برای مجمع عمومی فوق العاده) 1500 ریال و در مجمع افزایش سرمایه 50% از محل سود انباشته و اندوخته تصویب شده باشد؛ حال قیمت جدید سهم برابر است با:

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی مثال

 

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات:

در این روش شرکت، سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه را به ازای دریافت 1000 ریال برای هر حق تقدم (به قیمت اسمی سهم) به سهامداران می‌فروشد.

هیات‌مدیره در مجمع فوق‌العاده تصمیم می‌گیرد از محل آورده نقدی یا مطالبات سهامداران افزایش سرمایه خود را انجام دهد. بنابراین شرکت به منظور افزایش سرمایه ابتدا به سهامداران خود این حق را می‌دهد تا افزایش سرمایه دهند و این حق را به صورت برگه‌هایی با نام حق‌تقدم به سهامداران خود اعلام می‌کند.

 

افزایش سرمایه در بازار بورس

 

اما دلیل این کار چیست؟

چون در این حالت شرکت یا سود انباشته کافی ندارد و یا تصمیم استفاده از سود انباشته را برای افزایش سرمایه ندارد.

قیمت سهم پس از افزایش سرمایه در بازار بورس :

پس از افزایش سرمایه برآورد قیمت جدید سهام را می‌توان به صورت زیر محاسبه کرد:

 

افزایش سرمایه از محل اورده نقدی

 

به عنوان مثال فرض کنید قیمت یک شرکت قبل از بسته شدن(برای مجمع عمومی فوق العاده) 1500 ریال و در مجمع افزایش سرمایه 50% از محل آورده نقدی و مطالبات تصویب شده باشد؛ حال قیمت جدید سهم برابر است با:

avardenaghdi-eg

سوالات رایج

در چه صورت افزایش سرمایه شرکت به سهامداران تعلق می‌گیرد؟

افزایش سرمایه به سهامداری تعلق می‌گیرد که در تاریخ اجرای مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت مبنی بر افزایش سرمایه، مالک سهام شرکت باشد. ( به عبارتی دیگر سهم خود را تا زمان برگزاری مجمع نفروخته باشد)

اوراق جدید ناشی از افزایش سرمایه شرکت را چگونه می‌توان دریافت کرد؟

معمولا این اوراق (حق تقدم و سهام جایزه) به صورت خودکار پس از چندماه در پورتفوی سرمایه گذاری قابل مشاهده خواهد بود اما برای اطلاع از نحوه و زمان دریافت اوراق می‌توان با امور سهام شرکت مربوطه ارتباط برقرار کرد.

گواهی حق‌تقدم خرید سهام چیست؟

زمانی که یک شرکت از محل آورده نقدی افزایش سرمایه می‌دهد، به سهامداران شرکت (نسبت به تعداد سهامی که دارد) حق‌تقدم خرید سهام، تعلق می‌گیرد که سهامداران آن شرکت، به نسبت سهم خود، مالک آن شرکت محسوب می‌شوند و در خرید سهام جدید شرکت نیز در اولویت قرار دارند. به این اولویت، حق تقدم خرید سهام می‌گویند.

سهامداران فعلی چگونه از تصمیم شرکت برای افزایش سرمایه مطلع می‌شوند؟

بعد از به تصویب رسیدن افزایش سرمایه در بازار بورس در مجمع عمومی فوق العاده توسط سهامداران، این خبر در روزنامه کثیرالانتشاری که به عنوان روزنامه رسمی شرکت انتخاب شده، منتشر می‌شود تا همه سهامداران از این تصیم مطلع شوند. البته در سایت کدال هم این آگهی منتشر می شود.

چگونه باید حق تقدم خود را به سهم تبدیل بکنم؟

فرم استفاده از حق‌تقدم را در مهلت تعیین شده (که معمولا 60 روز است (تکمیل و برای شرکت ارسال کنید. ( این فرم هم در سایت شرکت مورد نظر و هم در سایت کدال موجود است)

بنابراین علاوه‌بر تکمیل فـرم، به ازای هر حق‌تقدم ، مبلغ 100 تومان (قیمت اسمی سهام) را به حساب شرکت واریز نمایید تا سهام جدید، به نامتان صادر شـود.

نمی خواهم حق تقدم خود را به سهم تبدیل بکنم. آیا امکان فروش آن فراهم است؟

پس از انتشار حق تقدم، چندین روز وقت برای فروش و یا حتی اضافه کردن (خرید) حق تقدم جدید دارید.

به هر دلیلی نه توانستم حق تقدم خود را بفروشم و نه فرم استفاده از حق تقدم را پر کردم حال باید چه کنم؟

برخی‌ از سهامداران ممکن است به علت عدم اطلاع از افزایش سرمایه در بازار بورس شرکت و یا هر دلیل دیگر، در مهلت تعیین شده هیچ اقدامی نکنند. در این حالت، شرکت پس از پایان مهلت مقرر، حق‌تقدم باقیمانده را با قیمت روز بازار، در بورس فروخته و مابه التفاوت قیمت اسمی و قیمت بازار را به حساب سهامدارانی که از حق تقدم خود استفاده نکرده‌‌اند، واریز می‌کند.

باید دقت داشته كه گواهي حق‏ تقدم سهام هم مثل سهام در بورس داد و ستد مي‏شود. بنابراين يك ورقه بهادار به شمار مي‏رود. نكته قابل توجه اين كه در هر صورت مزاياي ناشی از حق ‏تقدم به سهامداران شركت تعلق دارد و حتي در صورت عدم استفاده آنها از حق‏تقدم از كسب اين مزايا محروم نمي شوند. اگر چه برخي سهامداران ترجيح مي‏دهند با دريافت سهام جديد و برخي با فروش گواهي حق‏تقدم خودشان در بورس از اين مزايا استفاده كنند.

 

منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

پایان قسمت سی و هفتم- تیم صدتحلیل

آدرس سایت :  ۱۰۰tahlil.com🌐