اصول سرمایه گذاری در بورس

اصول سرمایه گذاری در بورس چیست ؟ (2) | قسمت سی و شش

اصول سرمایه گذاری در بورس شش اصل مهم سرمایه ‏گذاری است که موضوع این سری از داستان های صدتحلیل بود و در هر  قسمت دو اصل را به شما توضیح دادیم . این قسمت اصول ۴ و ۵ و ۶ را میگوییم و این بحث را به اتمام میرسانیم .

در مقاله قبل دو اصل از اصول خرید و فروش سهام را عنوان كردیم که به ترتیب زیر بود :

اصل اول: بهره گیری از اطلاعات معتبر و عدم توجه به شایعات
اصل دوم: نگاه بلند مدت

در این قسمت سایر اصول سرمایه‏ گذاری در بورس را معرفی می‏كنیم:

اصول سرمایه گذاری در بورس/اصل چهارم: سبدی از سهام متنوع تشكیل دهید

حتما این ضرب المثل معروف را شنیدید كه همه تخم مرغ ‏ها رو در یك سبد نچینید. دلیلش این است چون اگر سبد تخم مرغ به زمین بیفتد بیشتر تخم‏ مرغ ‏ها می‏شکنند. این ضرب المثل هم در بورس كاربرد دارد تا حدی كه یكی از نظریه های مطرح شده در خصوص كاهش ریسك سرمایه ‏گذاری به تئوری پورتفوی(پورتفولیو) یعنی نظریه سبد معروف است. براساس این نظریه هر اندازه كه در سبد سرمایه ‏گذاری، سهام شركت‏ های مختلف از صنایع متفاوت بیشتر باشد ریسك سرمایه‏ گذاری كاهش پیدا می‏كند.

با یك مثال موضوع را بیشتر توضیح دهیم:

دو سرمایه‏ گذار را در نظر بگیرید كه اولی همه پول خود را در سهام یك شركت وارد كننده قطعات خودرو سرمایه‏ گذاری كرده اما سرمایه‏ گذار دوم نصف پول خود را در سهام شركت وارد كننده قطعات خودرو و نصف دیگر را در سهام یك شركت صادركننده محصولات پتروشیمی سرمایه ‏گذاری كرده است. به نظر شما در صورت افزایش نرخ ارز چه اتفاقی می افتد؟ كاملا مشخص است كه افزایش نرخ ارز به دلیل این كه باعث افزایش هزینه های تولید كننده قطعات خودرو می شود، قیمت سهام این شركت را به دنبال دارد؛ در حالی كه شركت صادر كننده محصولات پتروشیمی بر اثر افزایش نرخ دلار با افزایش سود آوری و در نتیجه رشد قیمت سهام مواجه می شود. در این شرایط قطعا سرمایه ‏گذار اول به علت افت سهام شركت وارد كننده قطعات خودرو دچار ضرر می شود اما سرمایه‏ گذار دوم احتمالا سود می كند و یا حداقل ضرر نمی كند، چون نصف سهامش كاهش قیمت و نصف دیگر افزایش قیمت داشته است. هر اندازه سبد سرمایه‏ گذاری متنوع تر باشد ریسك سرمایه‏ گذاری كمتر می‏شود و احتمال كسب بازدهی پایدار برای سرمایه‏ گذار افزایش پیدا می‏كند.

 

اصول سرمایه گذاری در بورس

 

اصول سرمایه گذاری در بورس/ اصل پنجم: حتما با سرمایه مازاد خود، سهام بخرید

مشاهده شده كه برخی از افراد بعد از شنیدن اخبار مربوط به رشد متوالی شاخص های بورس و افزایش قیمت سهام در یك رفتار هیجانی سرمایه ضروری زندگی خودشان، مثل خانه، خودرو و … را می‏فروشند و یا با قرض گرفتن از دیگران اقدام به خرید سهام می‏كنند. چنین رفتاری به هیچ وجه توصیه نمی‏شود. چرا كه بورس همواره در معرض افت و خیز قرار دارد و وارد كردن سرمایه ضروری زندگی در بورس می‏تواند سرمایه‏ گذار را در این نوسانات دچار تزلزل و اضطراب كند، تا جایی كه ممكن است فرد با تحمل زیان مجبور به خروج از بورس شود. اما افرادی كه با سرمایه مازاد خود وارد بورس می شوند طبیعتا در برابر افت و خیزهای بورس قدرت تحمل و آرامش بیشتری دارند و در تصمیم گیری‏ های خودشان هم منطقی‏ تر هستند. بنابراین تنها بخشی از سرمایه خود را به خرید سهام اختصاص دهید كه در صورت كاهش قیمت سهام، نه خللی به زندگی شما وارد كند و نه آرامش روحی شما و خانواده ‏تان را به مخاطره بیاندازید.

اصول سرمایه گذاری در بورس/اصل ششم: نوسان را به عنوان ذات بازار سهام بپذیرید

فردی كه قصد دارد از طریق خرید سهام در بورس سرمایه‏ گذاری كند باید این واقعیت را بپذیرد كه این نوسان قیمت، ویژگی ذاتی سرمایه‏ گذاری در سهام است. به عبارتی دیگر، روند صعودی سهم در گذشته الزاما به معنی تداوم این روند در آینده نیست كما این كه روند نزولی سهم نیز به معنی ادامه افت قیمت سهم در آینده نیست. اگر به خاطر داشته باشید در تشریح عوامل مؤثر بر قیمت سهم به برخی عوامل محیطی و عوامل مرتبط با صنعت اشاره كردیم كه خارج از كنترل شركت است. پس هر كدوم از این عوامل ممكن است باعث افت و خیر در قیمت سهام شود بنابراین لازم است سرمایه‏ گذار قبل از ورود به بازار سهام این واقعیت و ریسك ناشی از آن را بپذیرد.

اصول سرمایه گذاری در بورس/اصل هفتم: با افراد متخصص مشورت كنید

با توجه به این که عوامل متعدد و متنوعی بر قیمت سهام تاثیرگذار هستند، تصمیم گیری بر اساس تجزیه و تحلیل این عوامل نیاز به تخصص و مطالعه دقیق دارد. پس اگر قصد خرید مستقیم سهام را دارید اما تخصص كافی در این خصوص ندارید حتما با افراد خبره و دارای صلاحیت مشورت كنید. برای این امر می‏توانید از سایت صدتحلیل 100tahlil.com که رتبه ‏بندی تحلیگران بورس را انجام می‏دهد، استفاده کنید و تحلیلگر مناسب خود را پیدا کنید.

 

منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

پایان قسمت سی و ششم – تیم صدتحلیل

آدرس سایت :  ۱۰۰tahlil.com🌐