انواع قیمت سهام در بازار بورس

انواع قیمت سهام در بازار بورس چیست ؟ | قسمت سی وچهارم

 

در این قسمت به انواع قیمت سهام در بازار بورس اشاره میکنیم و توضیح میدهیم که هر قیمت در بورس به چه صورت است .

انواع قیمت‏ ها در بازار بورس

در قسمت قبل عوامل مؤثر بر قيمت سهام در بورس را گفتيم. حال مي‏خواهيم به قيمت سهام البته از ديدگاه ديگري بپردازيم.

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چرا قيمت سهام اغلب شركت‏ ها در بورس از قيمت اسمي آن يعني ١٠٠ تومان بيشتر است؟

آيا قيمتي كه در بورس براي سهام تعيين مي‏شود، همواره با قيمت واقعي يك سهم برابر است؟

چرا همچنان برخي از سرمايه‏ گذاران متقاضيان خريد برخي سهام، حتي به قيمت بالاتر هستند؟

هر سهم 3 نوع قيمت دارد:

الف) انواع قیمت سهام در بازار بورس : قيمت اسمي

قيمت اسمي يك سهم، قيمتي است كه قيمت اوليه سهام آن شركت بر اساس آن تعيين میشود. براساس قانون، قيمت اسمي همه  سهم‏ها در ايران ١٠٠ تومان است. مبلغ قيمت اسمي بر روي برگه سهام درج میشود.

ب)انواع قیمت سهام در بازار بورس : قيمت بازار (قيمت معاملاتي)

قيمتي است كه سهام در حال حاضر در بورس معامله میشود. اگر چه قيمت اسمي هر سهم در بورس ١٠٠ تومان است، اما سهام اکثر شركت‏ها در بورس بر اساس قيمت اسمي معامله نمي‏شوند؛ بلکه ميزان عرضه و تقاضا در يك سهم ارزش سهام را مشخص مي‏كند. مثلا ممكن است بر اساس عملكرد خوب يك شركت سرمايه‏ گذاران زيادي متقاضي سهام آن شركت باشند؛ بنابراين قيمتش در بورس بر اساس ميزان تقاضا افزايش پيدا مي‏كند. حتي ممكن است اين افزايش تا چند برابر قيمت اسمي هم باشد مانند شکل زیر:

در نقطه مقابل عملكرد ضعيف يك شركت ممكن است باعث بي‏رغبتي سرمايه‏گذاران به خريد يا نگهداري سهم مذكور و در نتيجه با افزايش عرضه قيمت سهم كاهش مي‏يابد و اگر اين روند ادامه يابد ممكن است قيمت سهم به زير قيمت اسمي برسد.

ج)انواع قیمت سهام در بازار بورس : قيمت ذاتي

منظور از قيمت ذاتي يك سهم ارزش واقعي آن سهم است. حال چه تفاوت بين قيمت بازار و قيمت ذاتي يك سهم وجود دارد؟ فرض كنيد قيمت بازار سهم شركت الف در حال حاضر ٢٠٠ تومان است به عبارات ديگر سهام شركت الف با ٢٠٠ تومان در بورس قابل خريد است اما هنوز تعداد زيادي متقاضي خريد اين سهم هستند. اگر از اين سرمايه‏ گذاران سوال كنيد كه چرا قصد خريد سهام اين شركت را داريد پاسخشان اين است : “به نظر ما اين سهم بيشتر از٢٠٠ تومان ارزش دارد.” معني پاسخ اين است كه ارزش واقعي سهام شركت الف بيشتر از قيمت بازار اين سهم است.  قيمت ذاتي يك سهم بيانگر ارزشي است كه سرمايه‏گذاران براي سهم قائل هستند و ممکن است که این قیمت برای هر سرمایه‏ گذار تفاوت داشته باشد.

نکته مهم:

انواع قیمت سهام در بازار بورس که در سایت بورس دیده میشوند(قیمت آخرین معامله و قیمت پایانی)، همگی قیمت‏ بازار محسوب میشوند. قیمت یک سهام در بازار بورس ممکن است برابر با قیمت ذاتی، پایین‏ تر یا حتی بیشتر از قیمت ذاتی خود در حال معامله باشد.

طبیعتا هر سهمی که قیمت بازار آن کمتر از قیمت ذاتی آن باشد، ارزش بیشتری برای خرید دارد و این قیمت ذاتی توسط تحلیلگران حرفه‏ ای بازار تعیین میگردد.

 

منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

پایان قسمت سی و چهار – تیم صدتحلیل

آدرس سایت :  ۱۰۰tahlil.com🌐