قيمت سهام و نقش عوامل درونی بر آن ؟| قسمت سی و سوم

در قسمت های گذشته نقش هر کدام از عوامل را بر قیمت سهام بررسی کردیم . حالا به شناخت عوامل درونی میپردازیم  و همچنین نقش عوامل درونی بر قیمت سهام را توضیح میدهیم .

در اين قسمت مي‏خواهيم در مورد عامل سوم در تعيين قيمت سهام شركت‏ ها، يعني عوامل دروني يا اصطلاحا عوامل خرد صحبت كنيم. بر خلاف دو عامل قبل، عوامل دروني به وضعيت داخلي شركت مربوط هستند.

تاکنون دو عامل از عوامل مؤثر بر قيمت سهام را بررسي كرديم:

  • عوامل كلان يا محيطي
  • عوامل مرتبط با صنعت

در ادامه نقش عوامل درونی بر قیمت سهام را بازگو مي‏كنيم:

  • ميزان سودآوري شركت و ثبات آن

بدون ترديد انگيزه سرمايه‏ گذاري يك سرمايه گذار از خريد سهام شركت كسب سود است. براي سرمايه‏ گذار بسيار مهم است سهام شركتي كه سهمش را خريده بتواند عملكرد مناسبي داشته باشد و در پايان سال سود قابل قبولي بدست بياورد. البته تداوم روند سود آوري هم تاثير زيادي دارد چرا كه از ديد سرمايه‏ گذاران شركتي كه فقط در يك دوره سود خوبي كسب كند اما نتواند به اين روند ادامه دهد گزينه مناسبي براي سرمايه‏ گذاري نيست.

نكته ديگري كه در نقش عوامل درونی بر قیمت سهام بايد به آن توجه كرد اين است كه شركت‏ ها در سال‏ هاي اوليه فعاليت خود، سودآوري خيلي بالايي ندارند و به تدريج روند سودآوري آنها بهبود مي‏يابد.

  • نسبت قيمت به درآمد سهم (P/E)

نسبت P به E  از تقسيم كردن قيمت سهم (Price) به سود ساليانه سهم (Earning) بدست مي‏آيد.

 براي مثال دو شركت الف و ب كه هر دو در صنعت ساختمان‏سازي فعاليت مي‏كنند و در اغلب شرايط با یکديگر يکسان هستند را در نظر بگيريد. اگر سود سهام هر دو شركت در پايان سال صد تومان باشد اما قيمت سهام الف در بورس ٥٠٠ تومان باشد و قيمت سهام شركت ب در بورس 1000 تومان باشد چه نتيجه‏اي مي‏گيريم؟

معمولاً در شرايط يكسان هر اندازه نسبت  P به E  شركت در مقايسه با ساير شركت‏ هاي موجود در آن صنعت كمتر باشد نشان دهنده ارزنده بودن سهم آن شركت است. همچنين با بررسي نسبت  P به E  آن نسبت به ساير شركت ‏هاي فعال در آن صنعت مي‏توانيم حدس بزنيم كه آيا قيمتي كه هم اكنون براي سهم مذكور در بورس تعيين شده قيمت مناسبي است يا خير؟ البته بايد توجه كرد كه نسبت  P به E  تنها يكي از معيارها ارزيابي سهم است و نبايد به تنهايي ملاك تصميم‏گيري قرار گيرد.

قيمت سهام و عوامل درونی

  • قابليت نقدشوندگي سهام

قبلا هم توضيح داديم يكي از ويژگي‏ هاي يك دارايي خوب اين است كه سريع به پول نقد تبديل شود. سهام هم به عنوان يك دارايي از اين ويژگي مستثني نيست و طبيعتا سهامداران انتظار دارند هر زمان كه خواستند بتوانند سهام خود را به پول نقد تبديل كنند. هر اندازه حجم معاملات، دفعات معامله و تعداد سهام معامله شده يك شركت در بورس بيشتر باشد نشان دهنده قابليت نقد‏شوندگي بالاي اين سهم است.از جمله مهم ترین نقش عوامل درونی بر قیمت سهام قابلیت نقد شوندگی بالاست .

  • وضعيت دارايي ها و بدهي هاي شركت

از دیگر نقش عوامل درونی بر قیمت سهام به این موضوع اشاره میکنیم که :
با بررسي صورت‏ هاي مالي اساسي شركت از جمله ترازنامه مي‏توانيم شناخت خوبي نسبت به وضعيت مالي به خصوص دارايي‏ ها و بدهي‏ هاي شركت بدست بياوريم. طبيعتا براي سهامدار به عنوان فردي كه به نسبت سهامش مالك شركت محسوب مي‏شود، اهميت دارد كه شركت چه دارايي‏ هايي در اختيار دارد، چه ميزان ماليات دارد و آيا بر اساس اين حجم دارايي و بدهي سهام شركت براي خريد مناسب است يا خير؟ با بررسي ترازنامه، صورت سود و زیان و … مي‏توان اين اطلاعات را كسب كرد.

  • طرح ‏هاي توسعه شركت

طرح ‏هاي توسعه ‏اي هر شركتي نشان‏دهنده پويايي آن شركت است. هر اندازه طرح‏ های توسعه اي در يك شركت بيشتر باشد؛ رشد و پويايي آن شركت بيشتر است و مي‏تواند يكي از نشانه ‏هاي ارزنده بودن سهام آن شركت باشد. البته بايد هدف از انجام طرح ‏های توسعه ‏اي آن شركت و ميزان تاثير آن در فروش و سودآوري شركت به طور كامل مورد ارزيابي قرار گيرد چون تمام طرح‏ های توسعه‏ای يك اندازه در شركت تاثيرگذار نيستند. مثلا طرح ‏هايي كه براي تعويض ماشين آلات فرسوده يك شركت اجرا مي‏شود در مقايسه با طرح ‏هايي كه در خصوص راه اندازي خطوط جديد توليد اجرا مي‏شود، تاثير كم‏تري در ميزان سود‏آوري شركت دارد.

  • میزان سهام شناور آزاد

منظور از سهام شناور آزاد مقدار سهمی است که در اختیار افراد حقوقی یا سهامداران عمده شرکت می‏باشد.سهام شناور یک سهم ممکن است  در زمانی خاص، کاهش یا افزایش یابد.این امر با فروش یا خرید سهام شرکت توسط یک شرکت حقوقی یا یک سهامدار عمده اتفاق میافتد.

به عنوان مثال در صفحه نماد شرکت ملی صنایع مس ایران  سهام شناور آن 24 ذکر شده است.

تعداد کل سهام این شرکت نیز 50,000,000,000 ( 50 هزار میلیارد)سهم است. سهام شناور این شرکت 12,000,000,000 برگه سهام (12 هزار میلیارد) می‌باشد.

  • تركيب سهامداران شركت

وجود بعضي نهادها و سازمان‏ هاي بزرگ به عنوان سهامداران عمده يك شركت مي‏تواند به عنوان نقطه قوت آن شركت محسوب شود؛ چون سهامداران عمده در شرايط خاص مي‏تواند با حمايت از سهم مانع از افت قيمت سهام و در نتيجه ضرر و زيان سهامداران شود. البته وجود سازمان‏ها و نهاد‏ها در تركيب سهامداران يك شركت لزوما به معني حمايت آنها از سهم نيست و بايد عملكرد گذشته سهامداران عمده در اين خصوص مورد بررسي قرار گيرد.

اطلاعات مربوط به اين موارد در سايت‏هاي رسمي بورس www.tsetmc.com  و www.codal.ir  به صورت لحظه اي در دسترس سرمايه‏ گذاران قرار دارد.

 

منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

پایان قسمت سی و سوم – تیم صدتحلیل

آدرس سایت :  ۱۰۰tahlil.com🌐